1. YAZARLAR

  2. Elif Topaloğlu

  3. HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU VE DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİNDE  YERİ
Elif Topaloğlu

Elif Topaloğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU VE DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİNDE  YERİ

A+A-

Aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve istekleri erteleyememe belirtileriyle ortaya çıkan bir bozukluktur. Dikkat eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların dikkatleri çabuk dağılır, engellenmeye ve beklemeye tahammülleri yoktur. Sabırsızdırlar, kolay uyarılabilirler, çabuk kızar, hareketlenir ve kolay incinirler. Hiperaktivite çocuğun yaşamının  her anını  etkileyen  nörobiyolojik bir bozukluktur. Çocukların %5’nde görülür. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha fazla görülmektedir. Son 15-20 yılda yapılan araştırmalar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun genetik geçişi üzerine durulmuş ve bu çocukların 1.dereceden akrabalarında oran daha yüksek bulunmuştur.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin tedavi edilmesi çocuğun tüm hayatını değiştirebilir. Öyle ki,  tedavi görmeyen çocukların  yaşamı boyunca karşılaştıkları sıkıntılar daha fazladır. Bu sıkıntılar; özgüven azalması, kendilerinde olan kapasiteyi ortaya koyamama, ders başarısızlığı, okul ve öğretmen ilişkilerinin bozulması, anne, baba ve aile ile ilişkilerin bozulması, arkadaş ilişkilerinin bozulması, sosyal aktivitelerin kısıtlanması, davranış problemleri hatta madde kullanımına kadar varabilir. Hiperaktivite ve Dikkat eksikliği olan çocuklarda aileye düşen en büyük görev ve  çocuğa yapılması gereken en özel ve büyük olumlu davranış biçimi onun kaliteli ve etkin bir tedavi programına girmesine yardımcı olmaktır.

Refleksterapi ile dikkat eksikliği tedavisinde bedenin kendi kendini tedavi etme mekanizması harekete geçirilir ve bedende fizyolojik bir rahatlama sağlanır. Vücudun her bölgesinin ayaklarda bulunan belirli bir noktaya karşılık geldiği ve bunlara uygulayacağınız basınçlarla tüm vücudu gevşetip dengeleyebileceğiniz ve hatta bir dizi rahatsızlığın sağaltımına yardımcı olabileceğiniz teorisinden yola çıkar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda Refleksterapi çalışması çocuklarda ve yetişkinlerde zihni aktifleştirir hafızayı kuvvetlendirir. Beynin işleyiş hızının düzenlenmesi, ön beyin çalışma sisteminin düzenlenip geliştirilmesi gibi temel bir amaç etrafında toplanır. Temel bölge sol ayakta başparmağının belli üniteleri, belli kısımlarıdır. Beynin sempatik bölgesi daha çok hızlı çalıştığına dair hipotezler vardır. Bunun için bu hipoteze dair yapılan çalışmalarda beynin o bölgesinin sol ayaktan yapıldığı yani parasempatik dediğimiz bölgeden yapıldığı takdirde daha yavaş tempoda çalışmasını düzenleyerek  çalışmalarını sağlamaktır.

Meslek hayatım boyunca sayısız Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite vakası ile karşılaştım. Tahmin ettiğiniz gibi hastalarımın çoğu çocuklardan oluşuyor fakat özellikle Dikkat Eksikliği için başvuran yetişkinlerin sayısı azımsanmayacak ölçüde fazla. Refleksterapi ile çok daha zinde, dikkatli, dingin ve dengeli oldukları ile ilgili geri bildirimde bulunuyorlar. Mutlu sağlıklı ve dengeli bir hafta geçirmenizi dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.