1. YAZARLAR

  2. Tutku Çetiner Ural

  3. HIRSLI MISIN, AZİMLİ MİSİN?
Tutku Çetiner Ural

Tutku Çetiner Ural

Yazarın Tüm Yazıları >

HIRSLI MISIN, AZİMLİ MİSİN?

A+A-

Azim ile hırs asla aynı şeyler değildir. Azim ilham almak ve çabalamakla, hırs ise kıskançlıkla ilgilidir. Bu iki cümleyi bir yerlerde okudum ve devamını getirmek geldi içimden. Hırs kelimesini kullananlara azim kelimesini tercih etmelerini söylediğimde aralarındaki farkı merak ediyorlar. Bu yazımda hırs ile azim arasındaki farka değinmek istiyorum. Okurken düşünce, duygu ve davranışlarınızı fark ederek, azim mi yoksa hırs mı sizi kontrolü altına almış anlayabilirsiniz.

Azim insanın içinden gelenlerdir, hırs ise başkalarına kendini kanıtlama ihtiyacıdır. Azimli insanın vazgeçmeme nedeni inancıdır, hırslı insanın vazgeçmeme sebebi ise yenilgiyi kabul etmemesidir. Azimli insan duracağı ve yürüyeceği yeri bilir, ilham alır, hoşgörülüdür. Hırslı insan duracağı yeri bilmez, yürürken birilerini ezmekten rahatsız olmaz ve hoşgörüsüzdür. 
Azim ile yürüyen birlik içindedir, hırs ile yürüyen yalnız kalır. Azimli insan başkalarının başarısından memnuniyet duyar, hırslı insan yalnız kendisi başarsın ister. Azim rahmani, hırs nefsanidir. Azim hedefe odaklanırken, hırs başarıya odaklanır. Azim kendini geri plana atmayı bilir, hırs kendini göstermek ister. Azim gayrettir, hırs istektir. Bu yüzden azmeden harekete geçer ve emek sarf ederken, hırs eden ise emeksiz ve sabırsız davranır. 

Azim engelleri yenmekteki kesin karar iken, hırs aşırı bir istek ve öfkedir. Azimdeki duygu kararlılık ve sabır iken, hırstaki duygu kızgınlık ve aceleciliktir. Azim karar verir, harekete geçer ve esnek olur, hırs ise ister, ister ve ister. Azimde kararlı olmak önemliyken, hırsta verilen kararlar ihmal edilecek kadar bir öfke söz konusudur. Azim kendini korumaya özel bir ihtiyaç duymaz, hırs kendisini korumak ister. Azim başkalarının ne diyeceğine göre hareket etmez, hırs başkalarının ne dediğine göre davranır. Azim başkalarıyla birlik içinde hareket eder, danışır ve fikir alır. Hırs başkalarının üstüne basar, onları kullanır ve kendi hakimiyetini kurmak ister.

Azim sözünde durur, hırs sözünü unutur. Azim yapıcıdır, hırs yıkıcıdır. Azim anlayış gösterir, özveride bulunur. Hırs anlayış bekler ve vermek yerine almak ister.
Azim iyi hissetmeye ve iyi davranmaya odaklanır, hırs ise kötü hisseder ve kötü hissettirir. Azim kendini yermekten ve özeleştiride bulunmaktan çekinmez, hırs kendini haklı bulur. Azim eleştirilerden ders alır, hırs eleştiriye kapalıdır, eleştirene ateş püskürür. 

Azim bir deniz ise, hırs bir bataklıktır. Azim Yüce Yaratan'ın sıfatlarından biri olup çok azametli ve büyük manalarına gelirken, hırs şeytanın sıfatlarındandır.

Azim hakikati gösterir, hırs gözü kör eder. Azim gerçeği işittirir, hırs kulakları sağır eder. Azim dili zikrettirir, hırs dili küfrettirir. Azim insanı alçakgönüllü kılar, hırs insanı küstah yapar. Azimle hareket eden firaset sahibi olurken, hırs ile hareket edenin idrak kabiliyeti zayıflar. Azim gönüle ilham ve sükunet verirken, hırs gönlü karartır ve sıkıntı verir. Azim kanaatkarlık ve minnettarlık, hırs ise tamahkarlık ve riyakarlık getirir. Azimle davranan yalandan sakınırken, hırsla yürüyen yalan söylemekten çekinmez. Azim şükreder, hırs doyumsuzdur. Azim bir niyete ve amaca sahiptir, hırs ise mevki peşinde ve baş olma derdindedir. Azim amacı uğruna çabalar, hırs hasedi uğruna... 

Azim kendisindeki eksiklere bakar, mütevazıdır, hırs karşısındakinin eksiklerine bakar, küstahdır. Azim kendisindeki artıları görür ve hamd eder, hırs başkasındaki artıları görür ve haset eder. Azimin hamuru Mevla'dandır, hırsın hamuru şeytandandır. Azim dinlemesini bilir, hırs sadece dinlenmek ister. Azim ölçülü, hırs ölçüsüzdür. Kendi hırsına göre kıyas yapan yanılır, azimle idrak eden ise her işinde kazanır. 

İradenizi azimden yana kullanmanız dileğiyle, sevgiler...

Tutku Çetiner Ural

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.