1. YAZARLAR

  2. Senem Köse Bektaş

  3. HOLİSTİK DETOKS
Senem Köse Bektaş

Senem Köse Bektaş

Yazarın Tüm Yazıları >

HOLİSTİK DETOKS

A+A-

Bu bahar sende 

Tazelen... yenilen... ilerle... değiş... canlan...

Toprak canlandı, ağaçlar rengarenk çiçeklerle bezendi, çiçekler renk festivalinde gibi...Güneş yavaş yavaş kendini göstermeye, içimizi ısıtmaya başladı...Doğa değişim içinde; yenilenme tazelenme sürecinde...Kendi akışında, kendi döngüsünde...Toprağa atılan her tohum meyvesini veriyor...

İçinde bulunduğumuz bu kasvetli, olumsuz durumdan biraz sıyrılıp, baharı kendimizde, bedenimizde, ruhumuzda, duygumuzda, zihnimizde hissetmeye ne dersin?

Baharla birlikte tüm yüklerimizi, toksinlerimizi,  negatiflerimizi, olumsuz olan her ne varsa, gereksiz olan, fazla olan her ne varsa atmak ister misin?  

Toksin atmak deyince hemen aklımıza detoks programları gelir. Detoks kelime anlamı ile toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasıdır.  Size vereceğim detoks programı yeşil sebze sularının ötesinde olacak...Bu detoks programının adı ‘’ Holistik Detoks’’ Detoks için sebze sularının tarifini bulamayacağınız bir program...

foto-1-holistik-detoks.png

Kabullenmekle başla...Yeniye yer açmanın ilk adımı kabulden geçer...Kabullenmek, bir durumu yada olayı onayladığınız anlamına gelmez...Olduğu gibi görülen her şeyde kendinize yeni yollar açarsınız...Kendinizi bastırmak değildir, kabul edilen her duygu kendinle barışı sağlar.

Kabullenmek, sizi üzen duruma, kişilere nötr yaklaşmanızı sağlar...Seni üzen kişiye nötr bakabildiğinde o taşıdığın yükün nasılda hafiflediğini, endişelerin yok olduğunu, canlandığını yenilendiğini hissedeceksin..

Zihninden geçen her olumsuz düşünceyi duyguyu fark et...Hangi durumlarda ne zamanlarda olumsuz düşünüyor hissediyorsun...Fark etmek ilerlemenin değişmenin en değerli basamağı..Kendini suçladığın, pişman oldukların, seni kıran, canını acıtan olayları, ne hissettirdiğini, hangi duyguda kaldığını her gün önce  beyaz bir kağıda yaz..Sonra bu kağıdı yakıp suya toprağa at..

Fazlalık hissetiğin her şeyi bırakmasını öğret kendine...Evinden başlayabilirsin...İyi enerji alamadığın resim obje o giymediğin bir gün giyerim dediğin kıyafetler, kullanmadığın eşyalar, lazım olurda diye tuttuğun her şey, bazen hayatında olmaması gereken kişiler...

Seni iyi hissettiren renkleri hayatına al.. Renkler ve renk uyumları bizi canlandırır.. Baharda canlılık hissetmemizin nedeni budur.. Renklerin müzik gibi ahengi vardır.. ilham verir, daha rahat nefes almanızı sağlar..Ama bu konuda biraz kendinizi gözlemlemek gerekir. Size tavsiyem turuncunun iştah açıcı bir renk olmasından dolayı ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız bu dönem turuncu kullanmaktan kaçının..Detoks ta rahatlıkla kullanabileceğiniz iki renk Mavi ve Yeşil

Her gün olumlu yanlarına odaklan... Başarılarına odaklan ve tüm bunlar için alkışla kendini...Çoğu zaman yaptığımız hataları büyütürken, başarılarımızı görmezden geliriz. Bunun adına da mütavazilik deriz...Bu yazıyı buraya kadar okuduysan zamanını verdiğin için kendine bir adım attığın için tebrik etmelisin kendini...Bu kadar basit kendini alkışlamak..Minik bir alıştırma vereyim hemen.. Her güne 3 güzel şey yazmak. Bir hafta boyunca hayatınızda güzel giden, güçlü olduğunuzu düşündüğünüz, sizi mutlu eden yada şükran duyduğunuz 3 şeyi yazın. Ne kadar pozitife odaklanır o titreşimde kalırsanız, hayatınızda da sizinle aynı titreşimde olan kişiler eşyalar, olaylar olacaktır. Titreşiminiz yükseldikçe, negatif olan her şeyin sizden uzaklaştığını, görecek tanık olacaksınız. Rezonans Kanunun 2. kuralı ‘’Benzer olan benzeri çeker.’’

Sabahları hangi duygularla uyanıyorsunuz, gözlem yapın...Ve eğerki negatif bir duygu içinde uyandıysanız hemen pozitifle değiştirin...Sabah uyanır uyanmaz yataktan fırlayıp kalkmak yerine 1 2 dk esneyin..Güne esneyerek başlamak, size hayatın içinde de esnemeyi öğretecek...Hayatınız da esnek olmayı öğrenmek, kaygılarınızı azaltacak, kaygılar azaldıkca korkularınızdan arınırsınız. Kısıtlamaların olduğu, 1 senedir tüm dünyayı etkisine alan pandemi döneminde kaygılarımızdan arınmak çok önemli... Bu yüzden içinde bulunduğumuz kaygı ve stres enerjisinin yoğun olduğu bu süreçte, ‘’Benzer benzeri çeker ‘’ yasasını unutmayın ..

foto-2-holistik-detoks.png

Ruhumuzu, zihnimizi ve duygularımızda detoks sağlayabileceğimiz bir kaç yöntemden bahsettim Peki bedenimiz için nasıl ne zaman ne kadar süreyle bir detoks yapılmalı?

Beden detoksunda, bol su içmek, detoksta meyve ve sebze sularını tüketmek altın kurallardan.. Meyveler ve sebzeler detoks diyetinin temelini oluşturur, çünkü bunlar çoğunlukla zararlı maddeleri vücuttan daha hızlı atan sudan oluşur. Ayrıca vücudunuzun en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller ve fitokimyasallar açısından da zengindirler.

Detoks küründe sadece  meyve, sebze suları,  smoothieler varsa , sadece  üç gün sürmelidir.  Detoks için bireysel tercih yeni ay ve dolunay zamanları Yeni ay beden arınması için en uygun zamandır. Enerjinin pozitif yönde arttığı zamandır. Şifayı daha kolay alır ve başlatma enerjisi en yüksek zamanı olmasından dolayı detoksa kolaylıkla başlar ve tamamlayabilirsiniz. ... Dolunay zamanlarında insan vücudu ne yerse onu daha çok tutar...Yediğiniz besinler içinde yer alan yapay katkı maddeleride dahil...Ve ayın etkisiyle vücut su toplar. Bu dönemde yapılan detoks sağlımız için yine olumlu etki yapar. Dolunay döneminde tamamen duygular ön plana çıkar enerji yine yüksektir ancak negatif yönde...Bu yüzden detoksunuza sessizliğin gücünüde eklemek çok etkili olacaktır. 

Şimdi baharla birlikte tazelenmek için bir nefes alıp, toprağa tohumu atma zamanı... ruhunuzun kapılarını açın...Değişim başlasın..

Sevgiyle ve ışıltınızla kalın.

Senem Köse  Bektaş
İnstagram @holistikmuhendis 
Twitter @senemkose14

Önceki ve Sonraki Yazılar