1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. HUKUKUN HANGİ YANINDASIN SAYIN BAŞKAN!
HUKUKUN HANGİ YANINDASIN SAYIN BAŞKAN!

HUKUKUN HANGİ YANINDASIN SAYIN BAŞKAN!

Ali Eyce yazdı...

A+A-

Üniversitelerde ‘Hukukun Temel Kavramları’ adıyla bazı fakültelerde dersler verilir.

Amaç, üniversite bitiren öğrencinin hukuku, hukukun temel kavramları olan adalet, hak, hak arayışı vs bilgilerle donatmak.

Amaç, üniversite bitiren ve bu dersi alan öğrencinin hukukçu olması değil, hukukun içinde yaşamanın, çalışmanın ne olduğunu bilmesidir.

Biz gazeteciler de bu dersi fakülte amfilerinde aldık.

Karabağlar ’da TOKİ, üniversite konuşulurken hukukun konuşulmasını da bu temel kavramlar üzerinden yola çıkarak değerlendirebiliyoruz.

Bundan yıllar önce Konak Belediyesi sınırları içinde kalan ve sonra çıkan yasayla, birçok semtin birleşmesiyle, bir semtin de isminin alınmasıyla kuruldu Karabağlar İlçesi.

Nüfusu da en son sayımlarda, 470 binlerin üzerine çıktı.

175326865-7.jpg

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar ‘da üniversite kurulması ve akabinde dar gelirli aileler için TOKİ’nin konut yapmasını yargıya taşıyan, yürütmeyi durdurma kararı alan ender başkanlardan birisi olarak tarihe geçti.

Hem başkanı olduğu ilçede üniversitenin kurulmasını yıllardır aksatıyor, hem de başkanı olduğu ilçede dar gelirli olup, kira oturan vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmasını engelliyor.

Benim bildiğim belediye başkanı ilçesinin kültürel, sosyal ve ekonomik olarak gelişmesini ister ve nereden gelirse gelsin, nasıl olursa olsun ilçesine her türden yatırım yapılmasını destekler ve önünü açar.

Bornova İlçesi’nin önünü açan Ege Üniversitesi örneği, Buca’nın önünü açan Dokuz Eylül Üniversitesi örneği ortadayken, Karabağlar’ın önünün açılmasının geciktirilmesini benim aklım da, mantığımda almıyor.

Başkan Selvitopu, hazineden  ayrılan alanın tamamının üniversiteye ait olmasını, kurayla hak sahibi olan dar gelirli ailelere bir kısmında TOKİ tarafından konut yapılmamasını istiyor.

Karabağlar ‘da yeşil alan vurgusu yaparak alınan kararla ‘Hukuktan yanayız’ diyor.

Ben de diyorum ki,

Sayın Başkan, insanların insanca yaşayacağı yeşil alanları oluşturamayıp, her yere yapı ruhsatı verip, Karabağlar’ı beton yığınına çevrildiğinde hangi hukuk vardı bu ilçenizde!

Sayın Başkan, yıllardır yapımı süren, her yıl yeniden para yatırılan ve neye hizmet ettiği de belli olmayan, hala varlığını sorgulanan Nasrettin Hoca Rekreasyon alanında kaybolan vatandaşın milyonları varken hangi hukuk vardı ilçenizde!

Sayın Başkan, yüksek kesimlere lüks çöp kutuları, üstün hizmet kuralları uygulayıp, yatay kesimlere eski püstü çöp kutularını atıp, hizmetin en kusurlusunu verdiğinizde hangi hukuk vardı ilçenizde!

Sayın Başkan, bir meydan bile yapamadığınızda, dar yollarını açamadığınızda, kaçak yapıları durdurup, yıkamadığınızda hangi hukuk vardı ilçenizde!

Karabağlar ‘da hukuka girersek, belediye başkanı olarak seyrettiğiniz, müdahale etmediğiniz, edemediğiniz, etmek istemediğiniz daha çok hukuk konuları çıkar ortaya.

O yüzden Sayın Başkan, ben yazma zahmetine girdim diye, siz okuma zahmetine girip, bu satırları anlamaya çalışmayın.

Çıkın Limontepe’nin yokuşundan Tırazlı’ya doğru.

En tepe noktayı bulun.

O tepeden Belediye Başkanı olduğunuz Karabağlar İlçesi’ne şöyle bir kuş uçuşu bakın.

Karabağlalıların hangi hukukun içinde yaşadıklarını görün!

Hangi hukukun yanında olduğunuzu düşünün!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.