1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Instagram Direct Mesajlar için Yeni Uygulama Getiriyor!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Instagram Direct Mesajlar için Yeni Uygulama Getiriyor!

A+A-

Sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanan kullanıcıların yakından bileceği gibi daha önce Facebook tarafından Facebook uygulaması içindeki mesajlar bölümü çıkarılmış ve bunun yerini kullanıcıların başka kullanıcılara mesaj atabilmesi için Facebook Messenger uygulamasının yüklenmesi gerekmişti. Benzer bir yöntemi Instagram uygulaması da kullanmaya hazırlanıyor. Kullanıcılar arasındaki mesajlaşmaları Direct Message adı verilen bir yöntemle gerçekleştiren instagram Facebook Messenger sistemine benzeyen yeni uygulamasına Instagram Direct adını verecek. Yakın zamanda denemelerine başlanacak olan bu yeni özellik için en başta Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 6 ülke hedef olarak seçilerek denemeler gerçekleştirilecek. Uygulamanın geliştiricileri bu altı ülkeden olumlu dönüt almaları halinde yeni uygulamayı tüm dünya geneline yayacak.

Instagram’daki Mesajlaşma Kutusu Kalkacak!

Uzun süredir Instagram kullanmakta olan ve sık sık diğer kullanıcılarla direct message özelliğini kullanarak konuşmakta olan kullanıcılar için yeni sistem başlarda zor olabilir. Ancak Facebook Messenger uygulamasının da ilk aşamalarında geçirdiği zorlu sürece bakıldığında bugün geldiği noktaya kıyasla ne kadar ilerlediği de rahatlıkla görülebiliyor. Bu sebeple instagram direct için de uygulamanın çıkışından kısa bir süre sonra değerlendirme yapmak yerine bir süre beklemek yerinde olacak. Uygulamanın müdavimi olan kişiler için uygulama içindeki mesajlaşma kutusunun kalkması farklılık yaratacakken kısa süre içinde Direct uygulaması üzerinden de mesajlaşmaya alışılması bekleniyor. Yeni uygulama hakkında gelen ilk bilgilerde uygulamanın kamera bölümüyle açılacağı da belirtiliyor.

Uygulamayı Yeni İndirenler Bu Özellikle Karşılaşabilir!

Android ve iOS platformları için Türkiye’de dahil olmak üzere Şili, Uruguay, Portekiz, İtalya ve İsrail ülkelerinin yer aldığı toplam altı ülkelik listede uygulamanın kullanılabilir olması söz konusu olmuş durumda. Yavaş yavaş tüm kullanıcılara dağılacak olan bu yeni özellikte uygulamayı güncelleyen kullanıcıların veya uygulamayı marketlerden ilk kez indirecek olan kullanıcıların instagram mesaj yeni uygulamasıyla karşılaşması da söz konusu olabilir. Uygulamasından mesaj kutusunun kalkmasını istemeyen kullanıcıların ise güncelleme yapmayarak bu durumdan kaçınabilecekleri biliniyor. Direct uygulaması üzerinden mesaj alıp gönderme dışında aynı zamanda kullanıcılar birbirlerinin hikayelerini de görüntüleyebilecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar