Irak'tan Türkiye'ye Askeri Tehdit

Irak'tan Türkiye'ye Askeri Tehdit

Son dakika: Irak Parlamentosu çok ileri gitti!

Başika krizini çözmek için Ankara ile Bağdat arasında çabalar sürüyor ancak Irak Parlamentosu durumu zorlaştıracağa benziyor. İşte parlamentonun son küstah açıklaması

Irak Parlamentosu Savunma Komitesi'nin kıdemli üyesi Ulusal Güvenlik eski Danışmanı Muvaffak El Rubai, "Türkiye'yi caydırmaya yönelik diplomatik yolların tükenmesi durumunda Irak hükümetinin Türk askeri varlığına karşı askeri müdahalede bulunacağını" iddia etti.

"ASKERİ MÜDAHALEDE BULUNACAK"
İraqiNews'a göre, Irak'ın önde gelen Şii siyasetçilerinden El Rubai, Irak Parlamentosu'nun kısa bir süre önce yapılan oturumlarda Musul'un sınırlarını korumaya ve yabancı müdahaleyi önlemeye yönelik kararların aldığını belirterek, "Türkiye'yi caydırmaya yönelik tüm diplomatik yollar tükeniyorsa eğer, Irak hükümeti, Ankara'nın ülkenin egemenliğine yönelik tecavüzlerini caydırmak amacıyla askeri müdahalede bulunacak" gibi ağır ifadeleri kullandı.

Türkiye-Irak sınırı geçilmez olacak!

KUZEY IRAK'TA DA 'GÜVENLİ BÖLGE' PLANI


Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bahsettiği yeni güvenlik konseptinin "Kalıcı üsler kurma yolunda ya da kalıcı güç yönünde bir konsept mi" olduğu yönündeki soruya şu yanıtı verdi: "Bu bir mecburiyetten kaynaklanan bir şeydir. Biz ne Irak’ın, ne Suriye’nin toprak bütünlüğünün bozulmasına yönelik bir planımız, hedefimiz yok. Aksine bu ülkelerin toprak bütünlüğünün korunması ve buradaki kanın durmasını istiyoruz. Ancak oralardaki otorite boşluğundan, yönetim boşluğundan kaynaklı burada yeşeren terör örgütleri bizim canımızı yakıyor. Peki ne yapacağız? Ellerindeki ağır silahlarla, bombalarla, canlı bombalarla, sınırı geçip eylemlerini yaptıktan sonra mı harekete geçeceğiz? Zaten bunu yapıyoruz. İçerdeki PKK unsurlarına karşı. Ama şunu da yapacağız, Suriye’de buna başladık Fırat Kalkanı ile güvenli bölge oluşturduk, benzer şekilde yıllardan beri Kuzey Irak’ta hava operasyonaları yapıyoruz. Zaman zaman karadan da yapıyoruz. Ama biz bu operasyonların yapılmasından ziyade kalıcı olarak buradaki geçişleri önleyecek güvenlik tedbirlerini almamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın bahsettiği konu bundan ibarettir."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.