1. YAZARLAR

  2. Serap Yenici

  3. İstanbul'da İzmirli olmak
Serap Yenici

Serap Yenici

Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul'da İzmirli olmak

A+A-

Hep yazıyorlar..
İzmir'in kızları farklı,güzelliği ayrı..
Bir yerde "nerelisin" derlerse  "İzmirliyim" dersen hoşsun güzelsin hemen belli derler . Artık izmirli olarak bunlara da alışkınız..
Ama bizim  İzmirli olmak farkımız, aslında karşı cinsi  önce insan olarak görmekten geliyor.Biz karşımızdaki herkese kadın erkek diye ayırt etmeden sabah asansörde karşılaştığımızda günaydın  akşam görsek iyi akşamlar deriz.Komşuluğu severiz paylaşmayı da  ben de ne pişti sende de olsunu severiz.Hangi kapı olursa çekinmeden çalarız,hiç çekinmeyiz doğal bir şekilde karşımıza kim çıkarsa sohbet ederiz.Ama bunun bile eşleri , kız arkadaşları tarafından  kıskanılıp yanlış anlaşılmalı ortamlar olmuştur elbet.Sorun siz de değildir aslında karşı taraftadır.O kendine güvensiz bir selamı büyütecek boyutta bir yaratılıştadır.Umursamaz yolumuza devam ederiz.Çok geldi başıma hoş güzel, hele bir de sanatçı olmanın popülaritesi ile böyle yanlış anlaşılmalar ..
Aslında sonra işin özüne bakınca biraz da bu sorunun nedenini görebildim.
Izmir'in de eğitimli görmüş geçirmiş kültürlü bir tabakası olduğu gibi, ailede belli bir düzeni görmemiş özentili sorunlu aile çocukları  var. Eğitimleri desen belli yere kadar sonra kuafore çırak bir yerde tezgahtar derken bunu aslında kötülemek bazında da asla yazmıyorum.Ama hep bir özenti ile büyümüş, güzel mi güzel biraz da büyüyüp güzelleşip ilgi gördümü güzellligini  hep o hasret kaldıklarını elde etmek icin silah olarak kullanan tavizler veren, izmirli kızlarımız da var.Gerçi bu durumu degiştirmek özentisiz gençler yetistirmeye çalısmayı da bir görev edinebiliriz . Ama işin özüne gelince   biz işte bahsettigim bu farkı ayırt edemeyenler de çok zorlanıyoruz.

Böyle kızlarımızın yarattıği imajı temizleyerek sadece iş yapmaya çalışmak,emeğinle bir yerde varolmak ,üretmek geliştirmek kazandırmak ve kendini doğru  ifade edebilmek.Çok kez güzelliğin engel teşkil ettiği durumlarda var .Bir başka güzel farklı davrandığı için  senin tavrına  bozulan olacak işi oldurtmayanlar ,önünü kesen engel olanlar ..Allah çirkin şansı versin diye dua ettirenler  az çıkmamıştır karşınıza .
Tek olmadığımı bunların  çoğu, egitimli işiyle emeğiyle bir yer de olmaya çalışan güzel hemşerimin yaşadığı sorunlar olduğunu bazı sohbetlerimizden de anlıyorum.
İstanbul büyük bir kazan , herkese yetecek kapasite de farklı sektörlerde iş zenginliği  sunan bir şehir ..ve eğer sadece ev iş arası yaşamıyorsan da  ücretli ücretsiz çok etkinlik seçeneği var o sebeple bunu bir hayata baķış açışı olarak düşünüyorum.
Bir vapurla adada bir otobüsle yada kendi aracına atlayıp 40 dk sonra Şile de deniz kenarında olmak şansı var.İstanbul  çok zengin , konser,  etkinlik, festival etrafindaki içindeki güzellikleri keşfe çıkıyorsan  gittiğin her yer de eksiklik hissettiren bir şehir..
İstanbul'da  İzmirli olmak aslında herseyi  biraz daha doğal tadınca yaşamak ..
Çünkü bizler gece çorba kokoreç, söğüş yemeye sokak lezzetlerine de  alışkınız .Kibar" ben onları yemem" diyen kişiler de değiliz, kibarlik ruhumuzda hep var ama erkek gibi hakkını savunmayı, sonuna dek haklı olduğumuz konuda savaşmayı da biliriz. Boğazda bir restauranttaki keyfi başka, sokaktaki   balık ekmeği başka bir keyifle yeriz.
istanbul da izmirli olmak aslında farkedilir bir durumdur, ayrıcalıklı davranır ayrıcalıklı yaşarız.Çünkü kendimizi de bir özgüvenle severiz.ve Finale dek aldığımız bayrakları düşürmeden taşırız..

Önceki ve Sonraki Yazılar