İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Dört Yaşında 

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Dört Yaşında 

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin kuruluşunun dördüncü yılında İzmir Adliyesi içinde bulunan Merkez önünde bir basın açıklaması yaptı.

Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, Çocuk Hakları Merkezi sorumlu yönetim kurulu üyeleri Av. Gamze Karaoğlu ve Av. Cansu Bildirici ile Merkez’de gönüllü olarak çalışan avukatların katıldığı açıklamayı Çocuk Hakları Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi Av. Can Kurtulan okudu.

Çocuk Hakları Merkezi’nin yürüttüğü çalışmalar ve başvuru yollarının vurgulandığı açıklamada çocukların,  toplumsal nedenlerle ya bir suçun faili ya da bizzat mağduru olduğu ifade edilerek “suça sürüklenen çocukların da adalet sisteminden en az zararla çıkmalarına dair hukuki mücadele veren Merkez, bu sebeple çocukların taraf olduğu tüm yargılamalarda onarıcı adalet sisteminin uygulanması yönünde çabalamaktadır. Merkez, suça sürüklenen çocukların infaz kurumunda geçirdikleri süreci takip ederek, onlara ihtiyaç duydukları hukuki desteği sağlamanın yanı sıra, infazda geçen sürenin hukuka uygun bir şekilde yürütülüp yürütülmediğinin de takipçiliğini yapmaktadır” denildi.

Ayrıca İzmir Barosu tarafından Siirt’te bir köy okulu için kitap bağışı kampanyası başlatıldığı da ifade edilen açıklama sonunda “İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getireceğimize, çocuklarımız adına önce Çocuk, sonra Ses, Hak, Özgürlük, Güç olacağımıza, onların daha güzel bir dünyaya erişmeleri için çalışacağımıza yürekten söz veriyoruz!” denildi.

Basın açıklamasının tamamında ise şu cümlelere yer verildi:

"İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi, çocuk hakları ve çocukların yargılanması ile ilgili gelişme ve süreçleri takip etmek, risk altındaki çocukların etkili bir şekilde korunmasını sağlamak, tutukevi ve cezaevi gibi kurumlarda tutulan çocukların koşullarının iyileştirilmesinde gözlemleyici çalışmalar yapmak, çocukları ve toplumu çocuk hukuku konusunda bilgilendirmek, resmi ve özel kuruluşlara çocukların yararına olacak şekilde bilgilendirme yapmak ve işbirliği ile çocuğun üstün yararını kurmaya ve korumaya çalışmak üzere, dört yıl önce bugün kurulmuştur. 

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi, İzmir Adliyesi 3.kat B Blok 331 numaralı odada, merkeze gelen telefon ve yüz yüze başvuruları, birimde görevli ve gerekli eğitimi almış bir avukat ve iki stajyer avukat tarafından değerlendirip, gerekli danışmanlık hizmetini vererek süreci başlatmaktadır. Gerek mağdur, gerek suça sürüklenen çocuk, gerekse ailelerinin sadece bir telefon kadar yakınında olan İzmir Barosu, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın her zaman yanında olmuş, sadece İzmir merkezde değil, tüm ilçelerde ve hatta yurt genelinde gerçekleşen adli vaka ve başvurular üzerine süreci başlatan, başlamış süreçlerin takipçisi olan bir kurum olmuştur. 

Maalesef çocuklar,  toplumsal nedenlerle ya bir suçun faili ya da bizzat mağdurudur. Suça sürüklenen çocukların da adalet sisteminden en az zararla çıkmalarına dair hukuki mücadele veren Merkez, bu sebeple çocukların taraf olduğu tüm yargılamalarda onarıcı adalet sisteminin uygulanması yönünde çabalamaktadır. Merkez, suça sürüklenen çocukların infaz kurumunda geçirdikleri süreci takip ederek, onlara ihtiyaç duydukları hukuki desteği sağlamanın yanı sıra, infazda geçen sürenin hukuka uygun bir şekilde yürütülüp yürütülmediğinin de takipçiliğini yapmaktadır.  

Mücadele ve çalışmanın kolektif şekilde devam ettirilmesi amacı ve mağdur çocuklara doğru hukuksal ve bilimsel desteği sağlamak adına, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından, “Çocuk Adalet Sisteminde Avukatın Rolü” adlı meslek içi eğitim çalışmaları yürütülerek, yüzlerce avukata eğitim verilmiş olup, bu eğitimler hali hazırda devam etmektedir. Eğitimler ile birlikte,  çocuğun menfaati düşünülerek gerekli adımlar atılmış olup, alınan kararlar ışığında Çocuk İzlem Merkezi’nde sadece bu eğitimi almış avukatlar görevlendirilecektir.  

Merkez, çocukların üstün yararı için çalışan diğer resmi ve gönüllü kurumlarla görüş ve işbirliği içerisinde bulunarak güncel çalışmaları takip ettiği gibi, üyeleri aracılığıyla eğitim, proje ve seminerlere katılarak, çocuklar söz konusu olduğunda özel bir yaklaşım benimsenmesi ve sergilenmesi gerektiği hususunda farkındalığı arttırma çalışmalarına katkı sağlamaktadır.  Bu amaç kapsamında, bugüne kadar yüzlerce başvuru değerlendirilmiş olup, birçok resmi ve özel kurumda, merkezimizdeki avukatlar tarafından gerekli eğitim seminerleri ve konferanslar düzenlenmiştir. 

Sözlerimizi, 18 yaşına dek herkesin çocuk sayılacağı, her çocuğun kendisi ile ilgili işlemlere katılma ve görüş bildirme hakkına sahip olduğu, çocuğun özel hayatına, ailesine, konutuna, iletişimine, onur ve itibarına haksız olarak müdahale edilemeyeceği, çocuğu her türlü sömürü, kötü muamele, şiddet ve ihmale karşı korumanın, her vatandaş için ödev olduğunu hatırlatarak bitiriyor, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak üzerimize düşen her sorumluluğu yerine getireceğimize, çocuklarımız adına önce Çocuk, sonra Ses, Hak, Özgürlük, Güç olacağımıza, onların daha güzel bir dünyaya erişmeleri için çalışacağımıza yürekten söz veriyoruz!"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.