1. YAZARLAR

  2. Ali Eyce

  3. İzmir kırmızı beyazdı!
Ali Eyce

Ali Eyce

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İzmir kırmızı beyazdı!

A+A-

Ne miting oldu dün Gündoğdu Meydanı’nda.

Fotoğraflar montaj diye şüphelenen, sosyal medyadan sallayan olursa peşin söyleyeyim, gittim, gördüm ve gözlerimle de çektim o fotoğrafı.

Bir ucu Cumhuriyet Meydanı’na dayanan, diğer ucu mitinge platformunun kurulduğu Gündoğdu Meydanı’nda biten kalabalıkta, yeşil olması gereken Kordon tamamen kıpkırmızı idi.

Miting için gelen Cumhur İttifakı’nın iki tarafı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli olunca, İzmir’in her yerinden insanlar oraya akın etmişti,

Ellerinde ise ne AK Parti bayrakları, ne MHP bayrakları vardı. Sadece ve sadece kırmızı beyaz Türk Bayrağı vardı.

Cumhur İttifakının ilk ortak mitingini yaptığı İzmir’de her yer kıpkırmızıydı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’i kalesi olarak gören Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve kurdukları ittifaka çok ağır konuştu.

İzmir bunu hak etmiyor dedi dahası 31 Mart seçimleri için Türkiye böyle bir ittifakı hak etmiyor diyerek, CHP’yi İzmir’i PKK sempatizanlarına teslim etmekle suçladı.

Cumhur İttifakının diğer kanadı olan MHP Lideri Devlet Bahçeli ise, eleştirileri daha ağır oldu.

Miting alanından seçimlerin ilk sonucu alınır derler siyaset uzmanları. Onda siyasi partiler de mitinglere çok önem verirler.

Güzel İzmir günlerinde gerçekleşen ve üstelik bir Pazar günü, yani insanların genelde evinde istirahat etmeyi tercih ettiği bir zamanda, on binlerce insanın ellerinde Türk Bayrağı ile oraya gelmesi, Cumhur İttifakı’nın Beka söylemlerinin vatandaş tarafından çok net anlaşıldığını gösteriyor.

Orada bulunan bütün insanları ortak düşüncesi, tıpkı ittifak liderlerinin her defasında söylediği gibi sadece belediye başkanı seçmek değil, Türkiye’nin geleceğine yön vermekti.

Kaybedilen her oy Türkiye’yi siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda krizlere sokacağını bütün herkes anlamış gibi oradaydı.

Cumhur İttifakı, bu mitingle İzmir’den istediğini aldı diyebiliriz.

Bu kalabalıkla, İzmir yerelinde seçimde hiç tahmin edilmeyen sonuçların çıkacağı çok net.

CHP’nin,  daha önceki seçimlerde İzmir’de, evlerin balkonları asılması Türk Bayrağı’nın asılması taktiğini kullanarak, kararsız seçmenin oyunun büyük çoğunluğunu aldığı bilinen bir gerçek.  

Cumhur İttifakı, CHP’nin bu kozunu görmüş ve eline geçirmiş durumda.

Asıl merak ettiğim CHP’nin İzmir’de miting yaptığında, adaylarını destekleyeceğini söyleyen HDP’nın seçmenini Türk Bayrağı’nın altında miting alanında buluşturabilecek mi?

MHP’nin içinde çıkıp İyi Parti tarafına geçen ve biz de ülkücüyüz, biz de milliyetçiyiz diyenleri HDP’lilerle aynı alanda buluşturabilecek mi?

Kongrelerinde ve seçim mitinglerinde Türk Bayrağı’nı göstermelik kullanmaya özen gösteren HDP, desteklediğini açıkladığı CHP’nin daha öncesi seçimlerde kullanılması için çaba gösterdiği Türk Bayrağı kozunu kabul edebilecek mi?

CHP İzmir’de yapacağı mitinginin bu görseli ve göstergesi seçimin de artık net sonucunu tescil edecek gibi.

Tabi yaparsa.

Zira iki gün önce merkez dışı birkaç ilçede miting yapar CHP’nin, henüz İzmir için miting tarihi de belli değil.

Siyasetçilerin görmek istediği, merak ettiği soruların cevabını göstermek istemeyen, göstermemeyi tercih eden CHP, belki de İzmir’de miting yapmaya bilir. Bunun için de zamanın darlığını bahane edebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.