1. YAZARLAR

  2. Arif Çayan

  3. İZMİR'DE 2019 İÇİN KILIÇLAR ÇEKİLDİ!
Arif Çayan

Arif Çayan

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İZMİR'DE 2019 İÇİN KILIÇLAR ÇEKİLDİ!

A+A-

Türkiye’de günlük siyasetin nerelere gittiğini ve nasıl geliştiğini tek tek anlatmaya çalışsak eminim ne kişilerden ne de partilerin içindeki kaynamalardan dolayı köşemizin uzunluğu yetmez.


Siyasetin şekli de değişmeye başladı, şeması da.


2019 yılı yaklaşırken, aynı yıl içinde hem yerel, hem genel seçimlerin yapılacak olması hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacak olması siyasetçileri de bu yıla karşı hazırlık içerisine soktu.
Ancak bu hazırlık geçmiş yıllarda olduğu gibi seçilmeye yönelik değil.


Türkiye’de yönetim sisteminin değişmiş  olmasının ilk sancısını milletvekilleri yaşamaya başladı. Milletvekili olduklarında sadece yasama değil aynı zamanda yürütmeninde içinde olabilme yada kenarında bulunabilme şansına sahip olan milletvekilleri, artık yeni sistemde bu şanslarını tamamen kaybedecekler.


Milletvekillerinin yapacağı tek iş yasama olacak; yani kanunlar çıkarmak, gelen kanunları onaylamak olacak. Bu da milletvekillerinin ister istemez, dinamizmini, işlerliğini ve yanlış anlaşılmalarına neden olmayacak şekilde iş bilirliğini yok edecek.


İşte bu durumun ilk farkına varan CHP içinde görev yapan milletvekilleri oldu sanırım. Şimdiler de milletvekilleri, milletvekilliğinden vazgeçtiklerini söylemeselerde, yerel yönetimler ve yerel siyaset üzerindeki ziyaretleri, gezileri ve söylemleri bu yönde eğilim içerisinde olduklarını gösteriyor.


Siyasi kulisler, Konak, Bayraklı, Güzelbahçe, Karabağlar, Bornova, Karşıyaka Belediye Başkanlığı’na talip olan ve bu amaçla kendi alt örgütüyle içten içe çalışma yapan milletvekillerinin isimleriyle kaynıyor.


Mevcut yerel yönetimin başındaki başkanlarda bu durumdan hem haberdar hem de rahatsızlar. Milletvekillerinin, bölgelerine gelmesinden mutlu olmaları gerekirken, yerel yönetime gizliden sevdalı şekilde gelen milletvekillerini ağırlamaktan sinir olmuş ve bıkmış durumdalar.


Benzer durum tabi ki, AK Parti ve MHP kanadında da var. Ancak orada siyasi hiyerarşi biraz daha etik kuralları içinde olduğundan CHP’de olduğu kadar alenileşmiş durumda değil.


Milletvekillerinin bu düşüncelerini ilk öğrenen belediye meclis üyelerinden bazıları da, şimdiden 2019 için çalışmalara başlamış durumda. Bazı meclis üyeleri, kendi kafasına göre, kendi düşüncesine göre, kendi ayarladığı mekanlarda mahalle toplantıları yaparak kendisini bu siyasi sistemin içinde en işlek halde tutmaya çalışıyor...


Milletvekillerinin, meclis üyelerinin, belediye başkanlarının daha seçime 2 yıl varken bu sıklıkta ziyaretlerinden tek menmun olan tabi ki vatandaşlar, vatandaş gereğini yaptıramasa da, en azından yaşadığı sorunları aktaracağı, aktarması gereken kişileri karşısında bulabiliyor.Çalışan herkese 2019 için iyi başkanlıklar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.