1. YAZARLAR

  2. Banu Pirinçcioğlu

  3. İZMİR’DE ÇAĞ ATLADIK
Banu Pirinçcioğlu

Banu Pirinçcioğlu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İZMİR’DE ÇAĞ ATLADIK

A+A-

Şimdiye kadar verilmiş en yerinde en doğru en sevindirici karar alındı ve İzmir’de faytonlar yasaklandı.

Ama İzmir’in simgesiydi, ama bu bizim geleneğimizdi, ama turistin gözdesiydi diye ağlayanları bir başka çağda bırakalım biz. Onlar o çağda kalsın. Biz çağ atladık.

Evet hepimiz çok sevdik. Faytonla büyüdük. Izmir’de doğmuş, büyümüş ve faytona binmemiş kaç kişiyiz?

Bir zamanlar güzeldi belki. Bilmiyorken ve farkında değilken güzeldi. Farkına varınca güzellik bitti. Faytonun  masal diyarından çıkıp gelmiş balkabağı arabası olmadığını anladık ve büyü bozuldu.

Hiç yanından geçerken dönüp baktınız mı faytona bağlanmış ata? Muhtemelen bakmadınız.  Kemikleri etine yapışmış, güneşin altında öylece duran ve birazdan sırtına vurulacak deh kamçısıyla koşmak zorunda kalacak ata baktınız mı?

Peki iyi koşabilsin diye aç ve susuz bırakıldığını biliyormuydunuz?

Atların ne kadar hassas hayvanlar olduğunu bilirmisiniz peki? Onların da çok sevdiğiniz köpekler kediler gibi duyguları olduğunu ve mutsuz olduklarını?

Muhtemelen bilmiyorsunuz.

Sırf sizin canınız kordonda tekerlekli bir eski çağ arabasıyla gezmek istedi diye eziyet çektiklerinin farkında değildiniz.

Çünkü farkında olsaydınız faytonlar yasaklansın dediğimizde hayır yasaklanmasın demezdiniz., eziyete ortak olmazdınız.

Şimdi kalkıp New York’daki faytonları örnek verecek olanlar için de kısa bir bilgi paylaşayım.

Her ne kadar bizim ülkemizdeki fayton atlarına göre oradaki atları pamuklara sarıp sarmalayıp bakıyor olsalar da, hayvan hakları orada da devreye girdi.

Orada atlar susuz ve aç ve perişan değil. Aksine  bakımlı ve son derece sağlıklı hepsi.

Hayvan aktivistleri New York’da faytonları çeken atların, çok yoğun ve kalabalık trafikte perişan olduğu görüşündeler. Evet sırf bu yüzden tarfikten alınıp parklara taşınması için çalışma başlatıldı.

Şimdi faytoncular istedikleri kadar mesleğimiz elimizden alındı diye ağlasın dursun. Bir canın eziyeti üzerinden para kazanmak tartışmaya kapalıdır.

Yüzlercesi ne yazık ki yol kenarına yığılıp ölen o canım atlardan geriye kalan sağlar, doğal yaşam parkında özgürce koşup yaşamını sürdürecek.

Biz İzmir’de çağ atladık. Karara imzasını atan Tunç Soyer teşekkürün en büyüğünü hak ediyor.

Izmirliyiz biz, herşeyin en güzeline sahibiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar