1. YAZARLAR

  2. Serap Yenici

  3. İzmir'de iş yapabilmek
Serap Yenici

Serap Yenici

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmir'de iş yapabilmek

A+A-

İzmir , iş hayatı olarak farklı bir konumda hayatımda varolunca izmir 'deki işleyişe  bakış açım biraz boyut değiştirdi.

İstanbul'da olduğum uzun yıllar çok kısa süreli ya aile ya iş ziyaretleri gerçekleştirdiğim uzaktan dostlarla projeler konuşup gerçeklestirdiğimiz izmir, şu dönem 15 gün izmir 15 gün İstanbul şeklinde hayatımda yer alıyor.

Ama öyle düşünüyorum ki ya ben yanlıs yere denk geldim ya da izmir'de  işini severek ve hakkını vererek artı katmaya çalışarak çalışan insan sayısı çok az. Mesai bitse de işten çıksam dışarda keyif yapsam fikri  çok hakim.istanbul'da  iş bitsin diye gecelerce montaj masasında  tv stüdyolarında çalışmış, yoğun tempoda iş uretmeye günde en az dört beş iş yada görüşmeyi sonuçlandırmaya alışmış  bana ,herkes için genellemesem de içinde bulunduğum  ortam yavaşlatılmış sadece olan görünene odaklı artı katmak icin  gram çaba harcamayan çalışma zihniyeti olarak gözüktü ve  bu düşünce  bana cidden çok uzak..

insanlarda ne olabilir ne katabilirim yok hazır pişti geldi ne var ne tüketebilirim var . Eksik olanı kapatmak değil eksikliği nasıl ortaya çıkarırım var ve bunu tam olarak niye yaptıklarını bile bilmiyorlar.

 Bu dönémde eksikliklerini çıkıntılık yaparak kapatmaya çalışan çok insanla ugraştım.Neden çünkü ben değişim odaklı yenilikçi biriyim , zorluklarda yılmam ve yapacağımdan da kalmam.Şu dönem bana toy kendini gelişime odaklamamış yapının, ne kadar yıpratıcı olabildigini ve böyle  insanlarla iş yapmanın ve ekip olmanın ne kadar zor olabildiğini gösterdi.Ancak  bu tarz yapıdaki  insanların farketmedikleri birşey kendilerinden kat be  kat yaşanmış tecrübesi olan bir insanda yarattıkları kötü referansları  bunu önemsemeseler de  bazı isimlere güvenseler de bu sergiledikleri tavrın bir gün karşılarına çıkacak bir engel  olacağını anlamıyor olmaları..

Benim için insanın her çalışması bir imzadır. Acaba neye imza attım ,arkamda nasıl bir iz bıraktımdır önemli olan, ben her gittiğim yere farklılık yenilik katabilmiş olmanın mutluluğunu yaşadım her zaman ve ve daha katılacak çoķ yenilik ve atılacak çok imza var... Bu sebeple yerinde  sayanlar düşünsün diyerek yazımı noktalıyorum ...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar