Kadın askerlerin yüzde 22’si cinsel tacize uğruyor

Kadın askerlerin yüzde 22’si cinsel tacize uğruyor

İngiltere'de Askeri tıp dergisi BMJ’nin yaptığı araştırmaya göre, İngiliz ordusundaki kadın askerlerin yaklaşık yüzde 22’sinin cinsel tacize uğruyor.

İngiltere'de askeri bir dergi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, İngiliz ordusundaki kadınların zorbalık, cinsel taciz ve fiziksel saldırıya maruz kaldığı ortaya kondu. Askeri tıp dergisi BMJ’nin yayınladığı rapora göre, kadın askerlerin yüzde 22’si cinsel tacize uğradığını, yüzde 23’ü duygusal zorbalığa maruz kaldığını ve yüzde 3,3'ü ise fiziksel saldırıya uğradığını açıkladı. Araştırmada elde edilen sonuçlar, kötü muameleye maruz kalma ihtimali en yüksek grubun gençler olduğunu da gösterdi.

Kadın askerlerin ifadelerinden elde edilen veriler ışığında parlamentoda konuyla ilgili soruşturma devam ediyor. Silahlı Kuvvetlerdeki Kadınlar Komitesi’nin Başkanı Sarah Atherton konuyla ilgili olarak, “Duyduğumuz hikayeler, kadınlar için zor bir tablo çiziyor. Orduda istismara uğrayan bir kadın, sesini çıkarmanın kariyerine zarar vereceği korkusuyla faille birlikte yaşamak ve çalışmak zorunda kalıyor” dedi.

İngiltere ordusunda şu anda yaklaşık 16 bin 500 kadın görev yapıyor ve kadın askerler, ordu personelinin yaklaşık yüzde 11'ini oluşturuyor.

ingiltere-de-kadin-askerler-artik-sicak-catismalarda-gorev-alabilecek-h59372-b1789.jpg

“Kadın askerlerin 3'te 2'si istismara uğruyor”

İngiltere Parlamentosu’nun konuya ilişkin temmuz ayında yayınladığı bir raporda da kadın askerlerin 3'te 2'sinin istismara ve zorbalığa uğradığı belirtilmişti. İngiltere Silahlı Kuvvetleri’ndeki kadınlara yönelik istismara ilişkin soruşturmada ifade veren 4 bin 106 eski asker ve mevcut kadın personelin yüzde 62'sinin "kabul edilemez davranışlara" tanık olduğunu veya bu davranışlara maruz kaldığını söylediği bilgisi de raporda yer almıştı.

İfade veren bazı kadınların cinsel yaklaşımları reddettikleri için zorbalığa maruz kaldıklarını veya arkadaşlarının erkekler tarafından saldırıya uğradığına tanık olduklarını ortaya koyan raporda, kadınların söz konusu saldırıları bildirmekten çok korktukları vurgulanmıştı. Raporda ayrıca kadınların yüzde 11'inin son 12 ay içinde cinsel tacize uğradığı belirtilirken, söz konusu oranın erkeklerde yüzde 1'den daha az olduğu aktarılmıştı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.