1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Karabağlar Belediyesi, bizi mağdur ediyor!'
'Karabağlar Belediyesi, bizi mağdur ediyor!'

'Karabağlar Belediyesi, bizi mağdur ediyor!'

Karabağlar ‘da TOKİ’nin yapacağı konutlarda kurayla hak sahibi olan ve annesiyle birlikte iki oda bir evde, kira ödeyerek yaşayan 25 yaşındaki Ali Şan, Karabağlar Belediyesi’ne isyan etti.

A+A-

Şan, “Karabağlar’ın yarısı hazine arazilerine, plansız, programsız kaçak konut yapmayıp, yasal yolları tercih ettiğimiz için mi suçluyuz. Belediye bizleri neden mağdur ediyor?” dedi.Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun, Karabağlar ‘da yapılması düşünülen ve planları askıya çıkartılan TOKİ konutlarına, ‘Karabağlar’ın konuta ihtiyacı yok’ diyerek itiraz edeceğini açıklamasına tepkiler büyüyor. Bu tepkilerden birisini de kurada TOKİ’den ev alma şansı yakalayan ancak 2 yıldır kurada çıkan evinin temeline dahi atılamayan 25 yaşındaki Ali Şan.

20210227_191501.jpg

Annesiyle Karabağlar’da iki oda bir evde yaşamak zorunda kalan ve yıllarca kiracı olarak yaşamak zorunda kaldıklarını belirten Ali Şan, “TOKİ konutlarına başvurduk ve 30 bin aile arasında kuradan çıktık, kendimizi şanslı hissettik. Ama gelin görün ki, her yerde TOKİ konutları yapılıp, teslim edilirken Karabağlar Belediyesi’nin itiraz üstüne itiraz etmesi ve mahkemelere başvurması nedeniyle bizler evimizin temellerine dahi göremedik” dedi.

Bir fabrikada çalışan annesine, babasına bakmak zorunda olan Şan, “Kendimi bildim bileli kirada oturuyorum. Kendim çalışıp, kendim geçiniyorum. Anneme bakıyorum ayrı olmasına rağmen babama da bakıyorum. Yani TOKİ olmadan benim ev sahibi olma ihtimalim yok, umudum yok. Bir sene bekledik yapılacak diye ihalemizde yapıldık ama gelin görün ki Karabağlar Belediyesi buranın planı yok, planı olmadığı için kaçak yapılaşma diye itiraz ediyor ve mahkeme de bu itirazı kabul ediyor.

Başkan Selvitopu Karabağlar ‘da yaşamıyor mu?

Çevre ve şehircilik Bakanlığı yeniden planlama yapıldı ama maalesef buna da itiraz edeceğini öğrendik. Karabağlar Belediyesi diyor ki, buraya sadece üniversite yapılsın,  konut yapılmasın diyor. Karabağlar ’da yaşayan vatandaşların konuta ihtiyacı yok diyor. Sayın Başkan Karabağlar ‘da yaşamıyor sanırım, Karabağlar ‘da yaşayan insanların yarısı kirada oturuyor ve uygun bir fiyat olsa, herkes ev sahibi olmak ister.

20210227_191416.jpg

750 aile mağdur ediliyor, 30 bin ailenin umudu yok ediliyor

İlk kurası çekilen TOKİ konutları bizimkisi oldu ama her yerde konutlar başladı, bizim bu itirazlar yüzünden hala kirada oturuyoruz ve evimizin yapılıp, kira öder gibi,  sosyal donatıları olan ve her türlü güvenliği olan evlerimize gitmek istiyoruz. Şu an ilk kurada 750 aile Karabağlar Belediyesi yüzünden kirada otuyor ve mağdur durumda.  Bunun dışında TOKİ konutlarından ev sahibi olmak isteyen insan sayısı ise 30 bin. 30 Bin aile, kira öder gibi ödeme yaparak ev sahibi olmaya çalışıyor. Bunun önünde duran Karabağlar Belediye Başkanı hangi ülkede, hangi şehirde yaşıyor merak ediyorum.

Bizim suçumuz kaçak konut yapmamak mı?

Karabağlar’ın hali belli. Binaların yarısından fazlası kaçak, yeşil alan zaten yok denecek kadar, düzensiz bir ilçe. TOKİ düzenli, yatay mimarisi olan,  sosyal donatıları olan bir yaşam alanı yapacağını gösterirken, biz zamanında kaçak konut yapmadığımız için, yasalara saygılı olduğumuz için mi suçluyuz.  Biz de hazine arazilerine kaçak konut yapıp kendimize ev mi yapsaydık. Biz istedik ki, yasal unsurlar içinde, insanca yaşayabileceğimiz bir evimiz, mahallemiz olsun. Ama buna da müsaade etmiyorlar. Mağdur ediyorlar. İnsanları, aileleri mağdur eden bir idari yönetim tarzı olabilir mi” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.