Kılıçdaroğlu'ndan TBMM Başkanına: İnisiyatif Al

Kılıçdaroğlu'ndan TBMM Başkanına: İnisiyatif Al

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden çıkan Kılıçdaroğlu, gazetecilere kısa bir açıklama yaptı; meclis başkanıyla yaşanan terör olayları konusunda inisiyatif alması üzerine konuştuklarını belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, meclis başkanına bir mektup sunduk belirterek; "Yaşanan terör olayları dolayısıyla TBMM Başkanı’nın inisiyatif almasını istedik” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun meclis başkanıyla görüşmesine, CHP Grup Başkanvekilleri, Engin Altay, Özgür Özel ve Levent Gök de katıldı. Görüşme talebinin CHP Genel Başkanı'ndan geldiği belirtildi.

İnisiyatif almasını istedi

50 dakika süren görüşmenin çıkışında CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilere kısa bir açıklama yaparak; “Sayın Başkan’ı ziyaret ettik, grup başkanvekili arkadaşlarımla birlikte. Kendisine bir mektup sunduk, yaşanan terör dolayısıyla, terör olayları dolayısıyla TBMM Başkanı’nın inisiyatif almasını istedik. Soruna hem çözüm bulmak sorunun çözümüne katkı vermek için TBMM’nin daha etkin çalışması gerektiği kanısındayız, bunu Sayın Başkan’a aktardık.” dedi.

Ana muhalefet lideri, mektupta yazanlar hakkında, meclis başkanının meclisi toplamasını istediklerini belirterek, isteğin nedenini de şu şekilde açıkladı; “Meclis Başkanı sıfatıyla bu süreçte Yüce Meclis'i toplayıp, parlamento geleneği içindeki tüm kurumsal birikimden yararlanarak, partilerin teröre karşı ortak çalışma imkanlarının yaratılmasında inisiyatif almanızın, tarihi önemde bir görev olduğu yönündeki inancımı ve beklentimi paylaşıyor, CHP olarak bu konuda atacağınız her adımı destekleyeceğimizi belirtiyorum” dedi.

medyaege-kemal-kilicdaroglu-tbmm-baskani-gorusme

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Sitesi'nde de yayınlanan mektubun tam metni:

"15.03.2016

Sayın İsmail Kahraman

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı

TBMM

Ankara

Sayın Başkan,

Bu mektubu size, 13 Mart’ta Ankara’nın merkezinde gerçekleşen ve 37 insanımızı aramızdan alan, onlarcasının yaralanmasına yol açan terör saldırısının derin üzüntüsüyle yazıyorum.

Ankara Kızılay’da gerçekleşen terör saldırısı, Cilvegözü’yle başlayan, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ankara Tren Garı, İstanbul Sultanahmet ve Ankara Merasim Sokak saldırılarıyla devam eden sürecin son halkasıdır. Ve umudum; elbette benzer acıların yaşanmaması, bunun bir son saldırı olmasıdır.

Sayın Başkan,

Üzülerek söylemeliyim ki, artan terör ve şiddet olayları toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmekte, insanlarımızın geleceğe ilişkin kaygılarını artırmaktadır. Toplumda hakim kılınmaya çalışılan korku, endişe ve kaygı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana var olan ortak gelecek tahayyülümüzü hedef almaktadır.

Bu bağlamda siyaset kurumunun temsilcileri olarak, eksiksiz bir sorumluluk anlayışıyla Türkiye Cumhuriyet’imizin tüm yurttaşlarına karşı umut olacak tek adresi çalışır kılmalıyız. Bu adres, duvarına Mustafa Kemal Atatürk’ün "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" sözünün nakşedildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Meşruluğunu millet egemenliğinden alan TBMM var oldukça, tarihinin en derin krizini yaşayan Türkiye Cumhuriyeti ve onun değerli yurttaşları için umutsuzluk söz konusu olamaz. TBMM, "Yurtta sulh dünyada sulh" anlayışı temelinde ve "Gazi Meclis" unvanını aldığı dönemdeki sorumluluk bilinciyle halkımıza karşı görevini yerine getirmelidir.

Bu düşünceden hareketle, sizden terör konusunda parlamentoyu harekete geçirmenizi bekliyor, öncülüğünüzde atılacak adımların ivedi ve sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Terör sorununa son vermek için Meclis’teki dört partinin bir araya gelmesinin, sorunun çözümü konusunda iradelerini açık bir biçimde ortaya koymalarını sağlayacak bir çalışmanın başlatılmasının zorunluluğunu vurguluyoruz.

Sayın Başkan,

Meclis Başkanı sıfatıyla bu süreçte Yüce Meclisi toplayıp, parlamento geleneği içindeki tüm kurumsal birikimden yararlanarak, partilerin teröre karşı ortak çalışma imkanlarının yaratılmasında inisiyatif almanızın, tarihi önemde bir görev olduğu yönündeki inancımı ve beklentimi paylaşıyor, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda atacağınız her adımı destekleyeceğimizi belirtiyorum.

Saygılarımla.

Kemal KILIÇDAROĞLU

Genel Başkan"

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.