1. YAZARLAR

 2. Esra Aran

 3. KİLO SORUNUN SUÇLUSU ‘HİPOTİROİDİ’
Esra Aran

Esra Aran

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

KİLO SORUNUN SUÇLUSU ‘HİPOTİROİDİ’

A+A-
 • Vücudunuzda şişme oluyor mu?

 • Sürekli uyku hali mi var?

 • Olmadık yerde üşüyor musunuz?

 • Depresif misiniz?

 • Hızlı kilo alıp, zor verenlerden misiniz?

Yukarıdaki birçok sorunun yanıtı ‘evet’ ise hiç zaman harcamadan doktora gidip, tiroit bezi kontrollerinizi yaptırmanız gerekir.

Tiroit bezleri boynunuzun ön tarafında bulunan, ceviz büyüklüğünde iki adet organdır. Çok önemli iki hormonun salınmasını sağlar. Bu hormonlar vücudunuzun yöneticileridir. Eğer tiroid bezleriniz istenilen ölçüde hormon salgılamazsa hipotioridi oluşur. Bütün vücut dengeniz etkilenir.

Hipotioridi 5 şekilde ortaya çıkar.

 1. İyot yetersizliğinde

 2. Haşimato durumunda

 3. Genetik

 4. Tiroid cerrahi sonrasında

 5. Bazı ilaç kullanımları sonrasında gibi.

Kalıcı veya geçici olabilir. En sık kadınlarda gözlemlenir.  Eğer çok hassas, duygusal ve ayrıntılarda boğuluyorsanız veya ciddi travmatik durumlarda, hamilelik döneminde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır.

Hipotioridi hastası olan bireyler, ciddi kabızlık, saç dökülmesi, soluk cilt, yorgunluk, uyuşukluk, kas krampları, kol uyuşması, kolesterol ve tansiyon seviyesinde yükselme, adet düzensizlikleri yaşarlar. Bu belirteçler hastalığın derecesine göre değişiklik gösterebilir.

Bu belirtilerin büyük bir kısmı diğer hastalıklarda da görülebileceği için iyi analiz etmek gerekir. Bunun en iyi yolu doktor muayenesi ve ayrıntılı kan testleridir. Kan testi olarak, TSH, T3, T4, ANTİ TG, ANTİ TPO denilen hormonlara bakılması gerekir.

Tedavi yöntemi: kalıcı hipotioridi tanısı konmuş hastalarda, ömür boyu ilaç tedavisi almak zorundadır. Ayrıca ilaç tedavisinin yanında yapacağı beslenme programı ve sporla istenilen oranda kilo vermesi desteklenir.

Beslenmenin önemi:

Esra Aran Beslenme ve Danışmanlık merkezinde üyelerimin %70 i hipotioiridi hastasıdır. Hipotioridi hastalarının yaşadığı sorunlarda farklılıklar söz konusu olabilmektedir. Her bireyin yaşadığı sorun aynı değil! Ama aynı besin yasakları mevcut.  Bu durum bizim ve üyeler için kilo verme sürecinde bir sorun teşkil etmemektedir.

 • Kilo durumunuza göre içtiğiniz hapların dozajlarında azalmalar sağlanabilmektedir.

 • Normalde bir birey ayda 4 kg verebilirken, hipotioridi olan kişi 2 kg verebilir. Ama beslenme sürecine ve yasaklara tam uyulduğunda kişi ayda 4 kg bile verebilmektedir.

 • Sağlıklı beslenme programları ile klinik bulgularda azalmalar görülmektedir.

Kısaca; hipotioridi hastası olmanız sizin için bir sorun teşkil etmiyor! Önce kendinizi severseniz, uyguladığınız beslenme ve ilaç protokolü ile her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.

BEDENİNİZİN SİZE DEĞİL, SİZİN BEDENİNİZE İHTİYACINIZ VAR!

Esra Aran Beslenme ve Danışmanlık merkezi// 0232 290 0 298 //

Diyetisyen Esra Aran // mayıs 2017
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.