1. YAZARLAR

  2. Arif Çayan

  3. Kiraz ve Bayındır şansı
Arif Çayan

Arif Çayan

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kiraz ve Bayındır şansı

A+A-

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ile Bayındır Belediye Başkanı Belediye Başkanı Uğur Demirezen, geçtiğimiz günlerde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile birlikte, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu Ankara’da ziyaret ettiler.

ea4318f0-7b6d-4e58-92c0-3f453903d7df-001.jpg

Bu ziyareti de sosyal medya üzerinden Kiraz ve Bayındır için müjdeli haberlerimiz var diyerek duyurdular.

d1e5e065-7f2a-4e59-8225-d27061a9cfea-001.jpg

Zaman zaman yerel yönetimlerin, merkezi yönetimden farklı partilerden olmasından kaynaklı olarak,  yatırım ve iş yapma konusunda yaşadığı sıkıntıları biliyoruz.

Bu siyasi bir çekişme değil,  yapılanların ve yapılacakların farklı düşünülmesinden kaynaklı bir durum.

Aynı işyerinde çalışan insanların, aynı evde yaşayan insanların bile zaman zaman olaylara ve sonuçlara farklı bakış açılarının olduğunu nasıl doğal kabul edebiliyorsak, yönetimsel olarak farklı düşünmeyi ve planlamayı da kabul etmemiz gerekiyor.

Bir işyerinde çalışırken, o işyerinin en tepe yöneticisinin söylemlerine ve düşüncelerine göre hareket ediyoruz. Çünkü iş yerindeki verimliliğin ve doğru kararların olumlu veya olumsuz sonuçlarının o tepedeki yöneticinin sorumluluğu içinde olduğunu, onun da işleyişi bir bütün olarak düşünüp, planladığını biliyoruz.

Yerel yönetimlerin bu nedenle merkezi yönetimlerle uyumlu çalışması, verimlilik açısından çok ama çok önemli. Farklı partilerden olup da, gayet uyumlu şekilde çalışan merkezi ve yerel yönetimler yok değil ama bu iki elin parmak sayısını geçmez.

Yapılanın sahiplenilmesi, bitirilmesi ve sonucundan çıkacak teşekkürün paylaşılması konusunda, mütevazı olan siyasetçiler, bu uyumu yakalayabiliyor. Ancak bencilce, siyasi ideoloji içinde kalarak, yapılanı sadece kendisine mal etmeye çalışan, karşısındakinin katkı ve etkisini görmemezlikten gelecek yapıda olan yöneticiler ise bu uyumu doğal olarak yakalayamıyor.

Yerel yönetimlerin yıllarca Ankara’dan onay beklediği projeleriyle ilgili haberleri zaman zaman basına, tepkiler içinde yansıdığını görüyoruz.

Ankara’daki merkezi yönetimin, İzmir’deki yerel yönetime göre farklı bir bakış açısı içinde olması gayet doğal. Her yiğidin yoğurt yemesinin farklı olması gibi atasözü de bunun en öz anlatımı. Yerel yönetimlere düşen, uyumlu çalışma adına, onay beklediği Ankara’ya plan, proje dayatması yapmak değil, plan ve proje birlikteliği yaratmak. Kazanın İzmir olmasını isteyen bütün yerel yöneticilerin yapması gereken de bu uyumu yakalayabilmek.

Kiraz ve Bayındır, belediyecilik anlamında İzmir’in geçtiğimiz yerel seçimler sonunda en şanslı iki ilçesi olarak çıktı.

Merkezi yönetimle uyumsuz çalışması aynı partinin yöneticileri olmaları sıfatıyla zaten mümkün değildi, ancak gelinen nokta da Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar ve Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen’in Ankara’daki bu ziyaretleri uyumun çok güçlü şekilde Kiraz ve Bayındır’a doğru hareket halinde olduğunu gösteriyor.

Bu da Kiraz ve Bayındır şansı!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.