1. YAZARLAR

  2. Serap Yenici

  3. Korona ile savaşta bir olmak lazım
Serap Yenici

Serap Yenici

Yazarın Tüm Yazıları >

Korona ile savaşta bir olmak lazım

A+A-

Çin'de başlayan bu öldürücü salgına  yarasa yiyen birisinin vesile olduğu söyleniyor,belirtileri ve son ölüm şekli gribin bir başka türü gibi ama  insan nefessiz kalarak boğularak ölüyormuş,  ne acı ne zor bir durum sevdiklerine ulaşamayarak uzaktan vedalaşıyorlar  Bronşit astım faranjit hepsi gibi  başlayan benzer nitelikler taşıyan ama bulaşıcılığı kat be kat fazla olan bünyeye göre  öldürücü olan bir virüs ve oldukça büyük kayıplar verildi.Mezarı olmayan toplu gömülenler de son üzücü tablo..

Neden bu kadar açık ve net yazıyorum çünkü onca uyarıya rağmen hala tanıdıklarım da bile "abartılıyor diyenler bize uğramaz o virüs diyenler" var...

ve o sebeple uyarılara uymayarak risk teşkil edenler...

Günlerdir o kadar çok paylaşım var ki temastan kaçınmalısınız temizlik, hijyen dezenfekte olmak ve evde kalmak

Ben aslında bu evde kalmak bölümünde ki hislerimi gözlemlerimi paylaşmak istedim.

Bu  uzayan yalnızlık  süreci aile olmayanlar için ve de çalışarak hayatını devam ettiren ve günlük kazanıp harcayan kişileri düşündüğüm de ciddi sorun olabilecek bir durum. Ki çok isyan mesajına rastladım. 

000-016.jpg

Herkes imkanları dahilinde kaliteli ve kendini koruyabilecek bir yalnızlık yaşayabilir. Şükür o imkanlara sahibiz ama  durumu iyi olmayan bir aile hiç evden çıkamadıkları para kazanamadıkları zaman ne kadar süre nasil geçinip evden cıkmayarak mutfak vs  giderini nasıl idare edebilirler.

 Sadece 6 gün evde  kaldığım şu süreçte  aldığim bünyeyi güçlü tutmak icin gerekli vitamin yada vitamin içeren  gıdaları ihtiyaçlı bir aile nasıl temin edebilir.

Olay virüse karşı güçlü  bünyeler  evde kalan kesim  için bir sorun bu  bir de mecbur kalıp çalışmak zorunda olanlar var devamlı dışarıdan virüs kapma taşıma riski O kadar çok ülke o kadar hazırlıksız  yakalandı ki  bu yüzden bilinçsizlikle ihtiyacın karşılanamaması sonucu sayısız ölüm oluştu.

Ülkemizde bunu sınırlı sayıda tutmaya çalışsalar da biz virüsü takmıyoruz virüs de neymiş vız gelir bize gelmez o diyenler  riski arttırıyor. Bu  cehaleti anlamak mümkün değil, oldukça bencilce bir durum ama esas bencilce olan ve düşünülmeyen  çalışamazsa yiyecek ekmek bulamayacak kesim belediyelerin muhtarlarla iş birliği yapıp  ihtiyacli kesimi belirleyip direnç için belirtilen gıdaları zencefil,sarmısak,ayran,süt sirke ve temel ihtiyaçları belediye yada dernekler  yardımı olarak ulaştırması lazım.Hukümetimiz için esas hizmet zamanı seçimlerde  vaat zamanı boş yere dağıtılanların emekli bayram ikramiyeleri tarzi yardımların şu dönemde halka maddi destek için  yapılması lazım ki herkes evde kalabilsin .Olması gereken  bu , gerekirse taksitle her maaş da kesinti yapsalar bile bu dönemde halka destek icin bu yapılmalı ciddiye alan  insanlar ciddi zor günler   geçiriyorlar ve esas  birleşme ve destek olma zamanı şimdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar