1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Lisanslı Program Kullanmanın Avantajları
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Lisanslı Program Kullanmanın Avantajları

A+A-

Başta ticari faaliyetler olmak üzere, artık birçok işlemin bilgisayar üzerinden yapıldığı reddedilemez bir gerçek. Tasarım ve dizayn başta olmak üzere, en basit ürün üretimlerine ve seri üretim sistemlerine dahi, bilgisayar ortamında çalışan kişi ve firmalar için, lisanslı program kullanmak bir lüks değil, ileriye dönük bir avantajdır.

Lisanslı programların hayatımıza girişi, çalıştığımız iş yerlerinde önemini her geçen gün arttırıyor. İş kolu fark etmeksizin, işimizle alakalı entegre programların internet üzerinden crack denilen ( bir nevi lisans sistemi hacklenmiş yama yazılımı ) yöntemle tüm fonksiyonları açık biçimde kullanmak muhtemelen iştahınızı kabartıyordur.

Doğru! Binlerce lira vererek, lisanslı programın sunduğu avantajları sadece birkaç araştırma ve tıklama ile cracklenmiş versiyonu ile yapmanın neresi kötü olabilir ki?

İşte en büyük yanlışımız burada başlıyor.

Crackli programlar, başımıza her zaman iş açar!

Dediğimiz gibi, iş kolunuz fark etmeksizin, işinizin temel direklerinde olan bilgisayar tabanlı programların Crackli versiyonları ile bir süre ihtiyaçlarımızı gidermemiz avantaj gibi görünse de, kaynağı ve yapımcısı belli olmayan, zaten ortaya çıkış sebebi “illegalite” olan bu yamalar ile kendi bilgisayarınızı hatta şirketinizi tehlikeye atıyorsunuz.

İndirilen yama dosyaları, yapımcısı tarafından kolaylıkla art niyet için kullanılabilinir. Bu durum biraz da, evdeki bulgurdan olmaya benzer.

Programın diğer fonksiyonları açılıyor zannederken, bir yanda da sisteminiz için büyük bir güvenlik açığının kapılarını kendi ellerinizle ardına kadar açmış olursunuz. Genellikle bu tip yama programları, sizin her türlü faaliyetlerinizi, kişisel veri ve şifrelerinizi ele geçirmek için internet korsanları tarafından sıkça başvurulan yöntemlerden olan, “ Trojan” için adeta kendi ellerinizle hazırlanmış bir nimettir.

Yamayı programınıza uyguladığınızda, başta anti virüs programları tarafından bile tespit edilemeyecek kadar profesyonelce hazırlanmış bu Trojanlar, siz işlemlerinizi yaparken, hiçbir rahatsızlık vermeden amacına ulaşmak için tetikte bekler. 

Bankacılık işlemleri, şirket sırları gibi birçok önemli hususta, güvenliğinizi tehdit edecek boyutlarda, sanal şantaj ve gasp durumlarına maruz kalabileceğinizi unutmayın.

Birkaç yüz lira için, günü geldiğin de birkaç bin liradan olacağınızı da, acıda olsa belirtmekte fayda var.

Oysa lisanslı programlar kullanarak;

Bu tip güvenlik tehditleri daha oluşmadan tedbirinizi almış olursunuz. Ayrıca, yazılım firması tarafından belirli aralıklarla sunulan güncellemeleri ücretsiz edinerek, daha iyi performans ve çeşitli fonksiyonlar sunan programlara kavuşabilirsiniz.

Yaşayacağınız herhangi bir teknik konuda, yapımcı firma size her türlü desteği satış sitelerinde açık olarak beyan ettiği için, çözemediğiniz bir sorun sonrasında yine ücretsiz destek olarak çözümlere kavuşabilirsiniz.

Birçok yapımcı firma, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak memnun kalınmayan hizmet ve ürün için belirli bir süre içerisinde geri iade imkânı sunar. Bu sayede, arzu ettiğiniz çözümlere ulaşamadığınızda, paranız size geri iade edilir. Böyle bir avantaj sayesinde, kendi adınıza en iyi performansı verecek programların alternatiflerini hiçbir maddi kayıp yaşamadan tecrübe etmiş olursunuz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar