1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. LİYAKAT'tan online Girişim Okulu etkinliği
LİYAKAT'tan online Girişim Okulu etkinliği

LİYAKAT'tan online Girişim Okulu etkinliği

Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT), çevrimiçi düzenlenen "LİYAKAT Girişimcilik Okulu" konferansı ile fark yaratan girişimcileri ağırladı. LİYAKAT Başkanı Berkay Eskinazi “Geleceğimiz girişimcilerin elinde” dedi.

A+A-

Özyeğin Üniversitesi işbirliğindeki konferansın açılışında konuşan LİYAKAT Başkanı Berkay Eskinazi, "Girişimcilik yeniliktir. İnsanlığın gelişimine katkı sağlama çabasıdır. Başkalarının görmediğini gören kişidir. Girişimcilik kavramı değişim yaşıyor. Dünün girişimcileri ile bugünün girişimcileri arasında fark var. Bu konferanslar ile işte hem bu değişime ışık tutmamının hem de tecrübeli isimlerle girişimcilere yol haritası sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Özyeğin Üniversitesi Bilgi, Teknoloji Transferi ve Girişimcilik Direktörü Dr. İsmail Arı ise gençlerin ‘girişimcilik’ konusunda bilinçlendirilmesine büyük önem verdiklerini vurguladı. Dr. Arı “Girişimcilerin, yenilikçi fikirleri ticarileştirerek toplumda sürdürülebilir zenginlik yaratılmasına katkıda bulunan temsilciler olduğuna inanıyoruz ve girişimcilerin gelişmesi için çalışmayı misyon ediniyoruz” diye konuştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi ve LİYAKAT Proje Komite Başkanı Doç. Dr. Engin Deniz Eriş'in moderatörlüğündeki konferans “Sosyal Girişimcilik-Gastronomi” ve “Tekno-Girişimcilik” başlıklı iki oturum halinde düzenledi. Konuşmacılar, dünyanın içinde bulunduğu ‘dönüşüm’ kapsamında girişimcilere şunları söyledi:

projects_5505_1614811166279-berkay+eskinazi.jpg

İkinci Rönesans

Yaşam Atölyesi Kurucusu ve Yazar Aret Vartanyan :

"Transhümanizm kavramı hayatımıza girdi. Bu makina ve insanın birleşmesi demek. Bu dönem insanlığın ikinci rönesansı olacak, her şey sil baştan yaşanacak"

Büyük hayaller kurun

Faladdin ve Binnaz Abla Kurucu Ortağı Kaya Diker:

"Hayal kurarken lokal problemleri çözmeye yönelik şeyler değil, büyük pazarlarda uygulanabilir global fikirler ortaya koyun. Hayaller büyük, beklentiler küçük olmalı”

Bilinmeyini uygulayın

Doç. Dr. Engin Deniz Eriş :

“Sosyal girişimci, bilinen teknolojilerin bilinmeyen taraflarını uygular, yaratıcılıklarını kullanarak kombine eder. İyi bir sosyal girişimci değişen şartlara adapte olmayı bilmeli"

Konfor alanından çıkın

Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren :

“Girişimciler, dijitalleşmeye ayak uydurmak zorunda. Teknoloji artık olmazsa olmaz. Girişimciler konfor alanından çıkmalı, dünyayı takip etmeli. Aksi takdirde rekabet edemez hale gelirsiniz”

No Code

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Destek Programı Uzmanı Yücel Faruk Şahan :

“İNo-Code araçları sayesinde üretimin yolu açıldı, artık teknik olmayan kişiler için ürün çıkarmak zor değil”

Gelişime ayak uydurun

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Optiyol Kurucu Ortağı Dr. Tuba Gözbaşı :

“Tekno girişimcilikte gelişimlere çok hızlı ayak uydurabilmek, ürünü en yeni teknolojiye geçirmek gerekiyor”

Sosyal gastronomi

Exclusive Chef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir :

“Sosyal gastronomi kavramını benimsemeliyiz. Yani küresel ve toplumsal sorunları ele alırken, gıda ve gastronominin gücünü kullanmalıyız"

Tarım kampları dönemi

Seyahat Yazarı ve TV Programcısı Bahar Akıncı :

“Pandemiden sonra gastronomi, seyahat yönelimlerini etkileyecek. Kişisel gastronomi seyahatleri artacak. Umuyoruz ki Türkiye’de ‘tarım kampları’ dönemi başlayacak”

Engel değil

Özyeğin Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi ve PachaCips Kurucu Ortağı Dr. Aslı Zuluğ :

“Akademi, girişim için engel değil. Girişimciliği bir kas olarak düşünebiliriz, öğrenilebilir ve geliştirilebilir ancak bu süreç zor ve dalgalı"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.