1. YAZARLAR

  2. Behnaz Azade

  3. "MEM İLE ZİN"- YAŞANMIŞ GERÇEK BİR ASK HİKAYESİ 
Behnaz Azade

Behnaz Azade

Yazarın Tüm Yazıları >

"MEM İLE ZİN"- YAŞANMIŞ GERÇEK BİR ASK HİKAYESİ 

A+A-

Aşk , en çok mezapotamya çocuklarına yakışıyor ... Cizre beyinin iki güzeller güzeli kız kardeşi vardır. Siti ve Zin. Tacdin, beyin divan vezirinin oğludur. Mem ise Tacdin"in can dostudur. Bahar bayramı newruz şenlikleri başlamıştır.atesler yakılır.

Tacdin ve Mem şenliklerde tanınmamak için kadın kılığına, Siti ve Zin ise erkek kılığına girerler. Şenlikte bu gençler birbirlerini görür görmez aşk hastalığına yakalanırlar. Üzerinde isimleri yazılı yüzüklerini birbirlerine verirler. Kısa zamanda kızlar yemeden içmeden kesilip hastalanır. Dadıları kızların aşk hastalığına yakalandığını anlar. Onlarla konusur, şenlikte ki gençlerin kendilerine yüzük verdiklerini anlatırlar.

Dadı bu gençleri bulmak için  bir plan yapar. Hekim kılığına girip gençleri araştırır. Tacdin "in kardeşine ulaşır. Konaklarına gidip gençlerinde aynı hastalığa yakalandığını görür. Konaktakiler gençlerin hastalığına nice hekimlerin, kahinlerin çaresiz kaldıklarını söylerler. Dadı gençlerden yüzükleri ister. Mem, sevdiğim kadının hatırası deyip yüzüğü vermez. Dadı bey konağına dönüp müjdeyi verir. Gençler buluşmaya başlarlar. Mirler, beyler toplanıp önce Siti yi Tacdine isterler. İsteme sırası  Mem ve Zin"e geldiğinde beyin uşağı kötülük ve fitne ustası tebrizli Beko, bey " e Mem "i kötüleyip Zin "i vermemek için elinden geleni yapar.

Beyin damadı Tacdin beye Bekoyu kovmasını söyler. Bey ise; "benim bir kolum adaleti, diğer kolum zulmü simgeler. Beko benim zulüm kolumdur. Her kapıya bir köpek lazım Bekoda benim köpegimdir" der. Kovmaz.

Beko; Beye Tacdin" in Mem" e Zin" i verdiği yalanını söyler. Hhiddetlenen Bey Zin" i Mem"e vermekten vazgeçer. Mem deli divaneye döner. Bey birgün ava çıkar. Bunu duyan Mem konağa gelir Zin "ile aba altında buluşur . Bunları gören Beko, Beyi yoldan cevirir. Bey konak ta Mem " i yakalayıp burada ne işin var. Mem ben bir divane oldum kendimi burada buldum. O esnada Tacdin Zin "in siyah saçlarını aba altında görür. İki sevgiliyi Beyin gazabından kurtarmak için gider kendi konağını ateşe verir dostu için büyük bir fedakarlık yapar. 

Günlerden bir gün Bey Mem" i huzura çağırır beni santranç ta yenersen senin bir dileğini gercekleştiririm der. Beyler, mirler avluda bu oyun için toplanır Mem üç hamlede oyunu kazanır. Beko, Bey"e  yer değiştirin der. Mem"i Zin"in odasına doğru oturtur, Zin"e Mem" in avluda olduğunu haber verir.cama çıkan Zin"i Mem görür. Derinlere dalar ve oyunu kaybeder. Bey Mem"e oyunu kaybettin, itiraf et sevdiğin kadın kim diye sorar. Beko araya girip gülerek sevdiği çirkin bir kara kızdır der. Mem ise hayır güzeller güzeli bey kardeşi.

Bey hiddetlenir Mem"i zındana attırır. Beko Mem"i öldürelim der Bey hayır ahali üstümüze yürür Beko, Zin"i Mem"e götürelim Mem zaten heyecandan ölür.Bu fikir Beyin hoşuna gider. Zin" in yanına giden Bey, Zin"in ağzında kanların akdığını görüp, çok üzülür. Af eder Zin"i Mem" e götürür. Ölmek üzere olan Mem" e Zin ben geldim diyerek kollarına alır. Mem Zin"n kollarında son nefesini verir. Bunun üzerine Tacettin Beko yu öldürür. Zin uçurumun kenarında durup Abisine vasiyet eder. "Beko bizim sevdamızın dikenli gülüdür onu bizim aramıza gömün" der. Kendini boşluğa bırakır.

Mezepotamya çocukları aşk larının hakkını verir. Destansı bir aşk hikayesi yaratırlar. Fars divan edebyatında bu aşkın çokca şiirlerini görürsünüz. Cizre ye gittiğinizde iki sevgilinin türbesi arasında dikenli gül agacını göreceksiniz. Dervişler tef çalarak sizlere destansı aşk öyküsünü anlatırlar. O zamana bir kapı açılır, kendinizi bu iki sevgilinin aşk masalında bulursunuz...1-821.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.