1. YAZARLAR

  2. Sevilay Demir

  3. Milletçe Başarmak                   
Sevilay Demir

Sevilay Demir

Yazarın Tüm Yazıları >

Milletçe Başarmak                   

A+A-

Aslında başarılı olmanın birçok yöntemi vardır çok çalışmak , bazı şeylerden fedakarlık yapmak gibi. En önemlisi de hayal etmektir çünkü hayal etmediğimiz kendi potansiyelimize inanmadığımız takdirde başaramayız. Bu süreçte zaten bizi çok çalışmak değil de çevremizdekilerin olumsuz düşünceleri yıpratacaktır. En başta yapamazsın edemezsinler gelecektir. Bu söylenenlere yeri geldiğinde sağır olabilmelisiniz mesela. Kurbağalar bir gün yarışma düzenlemiş. Hedef; çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış.

Bir kurbağa sürüsü de arkadaşlarını seyretmek için toplanmış ve yarış başlamış. Seyirciler arasındaki hiçbir kurbağa yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyulabiliyormuş:

”Zavallılar! hiçbir zaman başaramayacaklar!”

Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırmaya devam ediyorlarmış:

”Zavallılar! hiçbir zaman başaramayacaklar!”

Sonunda bir tanesi hariç, hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar.

Ama kalan son kurbağa büyük bir gayretle mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içerisinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş;

”Bu işi nasıl başardın?” diye.

O anda farkına varmışlar ki; Kuleye çıkan kurbağa sağırmış! Bu hikayeyi niye mi anlattım çünkü Kanal İstanbul Projesine engel olmak isteyen ve ülkemizin iyiliğini gelişmemizi istemeyen o kadar çok kişi varki . Bu proje yeni bir proje gibi görünse de aslında Sokullu Mehmet Paşa dönemine kadar uzanmaktadır ve ne yazık ki o zamanlar çeşitli sebeplerle hayata geçiremedik fakat Sokullu'nun bu projelerini daha sonraları Rusya , İngiltere ve Fransa hayata geçirmeyi başardı. Sonunda ne mi oldu hüsran. Bu projeyi bizim yapmamız gerekiyorken onların gerçekleştirmesi bizim için çok büyük bir kayıptı. Osmanlı'nın Afrika'da ve Avrupa'da fethettiği topraklar tek tek elimizden gitmeye başladı. Kanal İstanbul Projesine engel olmaya çalışanlar acaba hiç mi tarih okumuyor ya da hiç mi bu projenin faydasını göremiyor. Tek mazeretleri İstanbul'un deprem bölgesi olması. İyi de bizim ülkemiz genç yapıda olduğu için ve 4.jeolojik zamanda toptan yükseldiği için depremlerin olması gayet normal. Bunu İstanbul olarak düşünmemek lazım çünkü ülkemizin geneli deprem kuşağında. Kısacası bu projenin yapımı ülkemizin yararınadır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar