Obeziteyi Önlemek Anne Karnında Başlıyor

Obeziteyi Önlemek Anne Karnında Başlıyor

Vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı ve anormal yağ birikmesi sonucu meydana gelen obezite hastalığı, çocukluk çağında anne karnında önlenebilir.

Tüm dünyada ciddi bir sağlık tehdidi olan obezitenin, özellikle çocukluk döneminde önlenebilir olduğuna dikkat çeken, İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevcan Dablan, ailelere önerilerde bulundu. Alanında uzman doktor, alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olmasından dolayı obezitenin oluştuğunu ifade etti.

Sağlığa olumsuz etkileri olan sedanter yaşam tarzı (ulaşım için yürüme yerine araba kullanılması, ekran başında çok vakit geçirme, akademik başarı kaygısıyla fiziksel aktiviteler azalmıştır ve fazla karbonhidrat, şekerli içecek tüketimi) nedeniyle çocuklar, obezite riskiyle karşı karşıyadır. Uyku süresi kısa olan çocuklarda, obez olma riski daha fazladır. 6 yaş sonrası obez olan çocukların, ileri dönemde obez olma oranı, olmayan çocuklara göre artmıştır. Obezite; insülin direnci, karaciğer yağlanması, kalp hastalıkları, hipertansiyon, psikolojik sorunlar, kanser ve kemik erimesi riskini arttırmaktadır” açıklamasında bulundu.

aw357708_01.jpg

Çocuk obezitesine karşı alınabilecek önlemler hakkında bilgiler veren Dr. Dablan, “Çocukluk çağı obezitesini önleme, anne karnında başlar. Hamilelik öncesi normal kilonun korunması, gebelik süresinde normal kilo alımı, gebelikte sigara içilmemesi, anne adayının orta derecede egzersiz yapması önemlidir. 

Doğumdan itibaren ise anne sütü ile beslenme desteklenmelidir. İlk 1 yaş beslenmesinde; sebze, meyve, tahıl grubu, kırmızı et, tavuk ve balık eklenmesi, şeker ve tuzun kesinlikle verilmemesi, hazır gıdalardan kaçınılması gerekir. İlk 2 yaş; televizyon, tablet, cep telefonu hiç olmamalı, 2 yaş sonrasında 2 saati geçirilmemelidir. Çocuklarda düzenli uyku önemlidir. Ayrıca ailede düzenli ve sağlıklı beslenmenin oluşturulması gerekmektedir. Okul ortamında sağlıksız yiyeceklere ulaşımın sınırlandırılması önemlidir” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.