1. YAZARLAR

  2. Dr. Taner Akman

  3. ÖNEMLİ OLAN
Dr. Taner Akman

Dr. Taner Akman

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖNEMLİ OLAN

A+A-

 

NE söylediğin değil, NASIL söylediğindir ...

Padişah bir gece düşünde tüm dişlerinin döküldüğünü, yemek bile yiyemez hale geldiğini görür. Sıkıntı içinde uyanır. Sarayın Rüya Tabircisinin hemen huzuruna getirilmesini ister. Uyku sersemi Tabircibaşı yanına gelince, Padişah düşünü anlatıp sorar;  

Tabircibaşı bu rüya hayır mıdır? Şer midir? Neye işarettir?

Tabircibaşı biraz düşünür, sonra utana sıkıla; Şerdir Padişah’ım der. Uzun yaşayacaksınız, ama ne yazık ki, tüm yakınlarınızın gözlerinizin önünde birer birer ölüp, sizi yapayalnız bıraktıklarını göreceksiniz.

Bir an sessizlik olur, ardından Padişah; Tez atın şunu zindana, felaket habercisi olmak neymiş öğrensin. Padişah başka bir Tabirci ister. Huzura getirilen 2. Tabirciye de rüyasını anlatıp sorar.

2. Tabirci de önce biraz düşünür ama sonra yüzü aydınlanır; Hayırdır Padişah’ım der. Bu rüya tüm yakınlarınızdan daha uzun yaşayacağınızı gösterir. Daha nice seneler boyu ülkenizi yönetebileceksiniz. Padişah ağzı kulaklarında buyurur;  Tabirciye 2  altın verin!

Başından sonuna durumu izlemiş olan Vezir dayanamaz çıkarken Tabirciye sorar; Aslında sen de, diğer Tabircibaşı da aynı şeyi söylediniz. Neden onu cezalandı da seni ödüllendirdi?

Tabirci güler;

Elbette aynı şeyi söyledik ama önemli olan ne söylediğin değil, NASIL söylediğindir!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.