Orman İzmir Kampanyası devam ediyor!

Orman İzmir Kampanyası devam ediyor!

Orman İzmir kampanyası kapsamında İzmirli çocuklar bugün Güzelbahçe Yelki Mahallesi'ndeki zeytin ormanlarıyla buluştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Doğa Derneği, İzmirli çocukları bugün Güzelbahçe Yelki Mahallesi'ndeki zeytin ormanlarıyla buluşturdu. Çocuklar altmışar kişilik dört grup halinde kendileri için hazırlanan yürüy&uu ml;ş rotasını takip etti. Doğa Derneği’nden uzmanların eşliğindeki bir buçuk saatlik yürüyüşte çocuklara, Akdeniz orman ekosistemi ve buradaki canlıların yaşam döngüsü anlatıldı. 

Her çocuk bir meşe palamudunu toprakla buluşturdu 

Yürüyüşün ardından her çocuk bir meşe tohumunu toprakla buluşturdu. Tohumun filizlenmesine şahit olmak üzere çocuklara tohum ektikleri viyol verildi. Çocuklar kendilerine dağıtılan kılavuz eşliğinde tohumu filizlendirecek. Bir ay sonra filizlenmeye başlayan meşe palamudu, bir yıl sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaşayan park projesi kapsamında yaşayan parklara dikilecek.   

s472308.jpg

Çocuklar doğayı sahiplenecek 

Etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe de katıldı. Gökçe özellikle çocukların Akdeniz ekosistemini, buradaki yaşam döngüsünü deneyimleyebilecekleri ve daha sonra kendi ektikleri meşe palamutlarının büyüme sürecini gözlemleyebilecekleri bir gün organize ettiklerini söyledi. Buğra Gökçe şöyle konuştu: “&C cedil;ocuklar filizlendirdikleri tohumlara yine kendileri sahip çıkacak. Doğa yabancılaştıkları, farkına varmadıkları bir dış unsur olmak yerine sahiplendikleri bir unsur olacak. Bu çok kıymetli bir şey ve başkanımızın temel vizyonlarından da birisiydi. Doğaya dönüş hareketini İzmir Büyükşehir Belediyesi sonuna kadar destekleyecek.”  

Orman İzmir Kampanyası nedir? 

Orman İzmir Kampanyası, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen Ağustos’ta meyda na gelen orman yangının yarattığı büyük tahribatın ardından İzmir’in ormanlarını korumak ve geliştirmek için başlatıldı. 

Orman İzmir Kampanyası’nın hedefleri; İzmir’de doğan her çocukla eş zamanlı olarak bir ağacın büyümesi, İzmirlilerin doğa ve ormanlarla bütünleşebilmesi için il genelinde 35 “yaşayan park”ın kurulması, kentteki t&uu ml;m park alanlarının, yeşil koridor ve “yeşil caddeler” aracılığıyla birbirine ve şehrin doğal alanlarına bağlanması olarak ifade ediliyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bağış kampanyası ise sürüyor. Kampanyanın hedefi bir yıl içerisinde 3,5 milyon TL bağışa ulaşmak. 

Bağış Hesap Bilgileri: 

Vakıfbank TL Hesabı IBAN: TR61 0001 5001 5800 7309 4186 15 

Vakıfbank Euro hesabı IBAN: TR03 0001 5001 5804 8017 9684 76  

SWIFT KODU: TVBATR2A 

Vakıfbank Dolar hesabı IBAN: TR79 0001 5001 5804 8017 9684 66  

SWIFT KODU: TVBATR2A 

Rumuz: İzmir Küllerinden Doğacak Bağış Kampanyası 

Hesap Sahibi: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.