Partili Cumhurbaşkanlığı İçin MHP İkna Edilecek

Partili Cumhurbaşkanlığı İçin MHP İkna Edilecek

Abdulkadir Selvi ve Mustafa Kartoğlu Partili Cumhurbaşkanlığı'nın fiilen başladığını söyledi.

Canlı yayınında Funda Görey'in konuğu olan Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu ve Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AKP Kongresi'nin ardından Partili Cumhurbaşkanlığı'nı gibi başlıkları değerlendirdi.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI FİİLEN BAŞLADI

22 Mayıs'ın ardından partili Cumhurbaşkanı uygulamasının fiili olarak hayata geçtiğini söyleyen Abdulkadir Selvi, sözlerine şöyle devam etti: "Sayın Binali Yıldırım'ın yeni görevi bu olacak. Davutoğlu döneminden farkı ezber bozan uygulamalar olacak. Artık ikili denen yapı ortadan kalkacak. Ancak bu sayın Yıldırım hiç ortalıkta olmayacak anlamına gelmiyor. Uyumlu bir politika olacak ama uluslararası arenada ve Türkiye'nin görünümünde Cumhurbaşkanı önde olacak. Bu sabahki zirveden de anlaşılıyor."

"Bu noktadan sonra başkanlık sistemi için yapılacaklar hızlanacak" diye söze başlayan Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Kartoğlu şu yorumu yaptı: "Cumhurbaşkanı-Başbakan ilişkisi tam kurulamadığı için böyle bir değişiklik yapıldı. Muhalefet, Cumhurbaşkanı'nın tarafsız olması ve Ak Parti'ye müdahale etmemesini istiyor. Fakat Sayın Cumhurbaşkanı gönül bağının koparılamayacağını söylüyor ve ortaya çarpık bir durum çıkıyor. Yapılmak istenen bu durumun düzeltilmesi."

Selvi, Partili Cumhurbaşkanı için bundan sonra ne yapılacak sorusuna "İlk hareket MHP'nin iknası olacağı kanısına vardım. 5 maddelik bir değişiklik için haziran ortasında düğmeye basılacak gibi görülüyor. Çünkü ilk önce ikilik ortadan kalkmalı. Geçmişte gördük, ANAP kongresinde delegelerin bazıları Çankaya'ya bazılarıBaşbakanlık'a gidiyordu, yine Demirel zamanında da öyleydi. Bu ikilik ortadan kaldırılamadığı için bu iki parti tarihe karıştı. Bu karışıklık 1960 darbesinin eseridir" yanıtını verdi.

Kartoğlu, MHP'den istenecek desteği şöyle yorumladı: "Partili Cumhurbaşkanı için MHP destek verirse bu kez yeni Anayasa değişikliği için destek vermeyebilir. Ancak bu değişiklik Cumhurbaşkanına parti üzerinde yetki veriyor hükümet üzerinde değil. O yüzden hükümet üzerinde de yetki verecek bir düzenlemeye ihtiyaç var." Yeni kabinenin nasıl şekilleneceği sorusunu Kartoğlu şöyle değerlendirdi: "Parti MKYK'sında 25 kadar değişikliği kimse beklemiyordu ve bilmiyordu da. Hakikaten çok gizli yürütüldü. MKYK'daki bakan sayısı Erdoğan zamanında azdı. Partiyi hükümetten ayrı tutuyordu. Politika parti üretiliyor ve uygulaması hükümete bırakılıyordu. Bir süredir bu işlev zayıflamıştı. Bu değişiklikler parti yönetimini güçlendirecek."

Binali Yıldırım kabinesinin icracı ve kalkınmacı olması beklendiğini hatırlatan Selvi ekonomi yönetiminin değişmesinin beklendiğini dile getirdi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.