1. YAZARLAR

  2. Filiz Alp

  3. Philip Morris
Filiz Alp

Filiz Alp

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Philip Morris

A+A-

Bu hafta size bir başarı öyküsü anlatacağım.. Philip Morris ,hani sigara sektöründe söz sahibi olan isim, Marlboronun kurucusu.... Philip, Manisa'da yoksul bir Yahudi ailesinde dünyaya gelir.. Aile yoksul olunca Philip 15-16 yaşına gelince aileye destek olmak için Yahudi mezarlıginda bekçilik yapar,ama Philip okula gidemediği için okuma yazma bilmemektedir..

Bir gün bir Yahudi aile ,mezar ziyaretine gelir, Philip'ten yardım isterler ne var ki Philip okuma  yazma bilmediği için ailenin aradığı mezarı gösteremez...Bu durum aileyi kızdırır ve Philip'i şikayet ederler , Philip de bekçilikten kovulur.. yaşadığı yerde yine bir Yahudi'nin yanında işe başlar ,yeni işi tütüncüluktur ..bu işinde başarı yakalayıp patronunun güvenini kazanan Philip piyasada isim yapar.. güçlü bağlantılar kurar tütün piyasasında..ve bir gün patronuna Amerika'ya gideceğini söyler ve ondan 25.000 dolar alır , Amerika'da bir tütün fuarına katılir,fuarda tütün yapıştırma makinasıyle iyi bir kazanç sağlar..patronunun borcunu hemen öder ve Amerika'da ilk ciddi ticaret adımini atar..Bundan sonra Philip artık güçlü bir işadamı olarak ismini duyurmuştur tüm dünyaya..Kardeşini de yanına alarak "Şinasi Kardeşler Şirketi " ni kurarak adından daha çok söz ettirir..peki Şinasi ne alaka diyeceksiniz? Philip küçükken kuspalazi gibi birçok çocuk hastalıkları  geçirir ve Philip i Şinasi isimli Müslüman bir doktor iyileştirir.. Bunu hiç unutmayan Philip,vefa borcunu ödemek için  servetinin çoğunu Manisa'da çocuk hastanesi açmaya harcar..

Philip, çocukların boğmaca,difteri gibi hastalıklarina şahit olmasından  zamanın en ileri teknolojisinin kullanarak hastane için büyük emekler  verir, hastane ile yakından ilgilenir ne yazık ki hastanenin faaliyete geçtiğini görmeden de  vefat eder .Hastane de1928 'de faaliyete geçer ..Vefalı bir insan..var  olduğu toprakları unutmayan ünü kıtalar aşan isim..insan ayrımı yapmadan kendini var  eden Philipten unutulmayacak  ve  ders  cikarilacak  bir anıyla yazımı bitiriyorum: Manisa'ya vefa   borcunu ödeyen sigara sektörünün dev ismine bir gün sormuşlar:" Dikkat ediyoruz toplantılarda hiç   not almıyorsun ,konuşulanları baskasina yazdiriyorsun .." O da okuma yazma bilmediğini söyler ve ardından ekler ,eğer okuma yazma bilseydim halen mezarlık bekçisi olarak kalacaktim diye karşılık verir... Morris Şinasi ,bu toprakların vefalı ismi.. çalışmanın, vefanın sembolü.. gençlere örnek bir isim...güzel yerlerde uyusun...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.