Prof. Dr. Birnur Yılmaz ile röportaj

PROF. DR. BİRNUR YILMAZ KİMDİR? BİZE KENDİNİZDEN, YAŞAM SERÜVENİNİZDEN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

1973 Ünye doğumluyum. İskenderunluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi İskenderun'da bitirdim. 1997'de Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra, 2007 yılında Pamukkale Üniversitesi Radyoloji Anabilim Dalı’ndan Radyoloji Uzmanlığını aldım. 2006 yılında Türkiye Radyoloji Board yazılı sınavında Türkiye birincisi oldum. 2008 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Hatay'dan yılın doktoru seçildim. 2014-2016 yılları arasında Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesinde çalıştım. 2016 Eylül-Mart 2021 yılları arasında İstanbul Okan Üniversitesinde Tıp Fakültesi öğrencileri yetiştirdim. 2018 yılında Radyoloji Doçentliğimi aldım. Daha sonra 2021-2022 yılları arasında Fenerbahçe Üniversitesi ve 2022-2023 yılları arasında Nişantaşı Üniversitesinde dersler verdim. 1,5 ay önce de profesör oldum. 6 yıldır sağlık alanında hastalıkları tanıtmak ve doğru tanı hakkında bilgilendirmek için; TV8,5, Woman TV ve Ekotürk'te sağlık programları yaptım.

DOKTOR OLMAK BİR TERCİH Mİ YOKSA… İNSAN ODAKLI OLDUĞU İÇİN ÇOK ZOR BİR MESLEK. UZMANLIK ALANI TERCİHİNİZ NASIL OLDU? YAŞAMINIZDA BAŞARILARLA İLERLEYİŞİNİZDE SİZE EN BÜYÜK DESTEKÇİ KİM OLDU?

Doktor olmak, idealistlik isteyen bir meslek sevdası. İnsan hayatının çok değerli olduğunu bilen ve çok saygı duyulması gereken bir meslek. Asla sevilmeden yapılmayacak, her dönemde çok özveri isteyen bir meslek grubu. Ben meslek olarak görmüyorum, bir sevda olarak görüyorum. Radyoloji Uzmanlığını seçerken, tanının en kilit ve en değerli noktasında olmak istedim. Aynı zamanda tedavi süreçlerine, hastalığın verdiği cevabı değerlendirmek istediğim için de, Radyolog olmayı tercih ettim.

DÜNYA İLE BİRLİKTE EŞ ZAMANLI PROJELERLE KIYASLADIĞINIZDA ÜLKEMİZDE SAĞLIK ALANINDAKİ ÇALIŞMALARI VE MESLEKTAŞLARINIZI NASIL BULUYORSUNUZ?

Sağlıkta ülkemiz çok önde ve çok saygın bir konumda. Artık yurtdışından, hastalar bize tedavi olmak için geliyor. Sağlık turizminde büyük gelişmeler oluyor ve olmaya da devam edecek.

ÇAĞIMIZIN HASTALIĞI KANSER… ACABA VÜCUDUMUZDA BU HASTALIK VE TÜREVLERİ BESLENME ALIŞKANLIKLARI NEDENİYLE DAHA MI HIZLI YAYILIYOR? KANSERE KARŞI NASIL BESLENMELİYİZ?

Hazır ve katkı maddeli gıdalar, çevre kirliliği kanser gelişiminde çok önemli bir faktör. Bunu önlemek için; günde en az 5 porsiyon değişik renkte sebze ve meyve tüketmek gerekiyor. İşlenmiş tahıl ürünleri yerine, tam tahıl ürünlerini (kepekli) tercih etmek ve özellikle işlenmiş ve yağlı et tüketimini azaltmak gerekiyor. Günlük en az yarım saat spor yapmak ve fazla kilolarımız var ise onu vermek gerekiyor. Çünkü fazla kilolu olmak, birçok kanser riskini arttırıyor.

GENÇLERİMİZ FAST-FOOD TARZI BESLENMEYE BAĞIMLI OLMADIKLARI, ZORUNLULUKTAN YEDİKLERİ TESPİT EDİLMİŞ. BU KONUDA SİZİN BİR ARAŞTIRMANIZ VAR MI?

Çok fazla hızlı yaşamak, çok sanayileşmek, eski gelenek ve görenekleri kaybetmek Türk aile yapısını ve alışkanlıklarını da değiştirdi.

PROF. DR. BİRNUR YILMAZ’I ÇOK MERAK EDİYORUZ; BİR GÜN İÇİNDE NELER YAPIYOR, AKTİVİTELER KATILIYOR VE SOSYAL MEDYADA NELERİ TAKİP EDİYOR? BİRAZ BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Sağlık programı için, program hazırlığı yapıyorum. Onun dışında hastanedeyim ve hastalarıma tanı koymaya çalışıyorum. Günde yarım saat muhakkak spor yapıyorum. 15 ve 20 yaşında iki kızım var ve onlar ile ilgileniyorum. Beraber film izlemeyi ve seyahat etmeyi çok seviyoruz.

DİJİTAL GEÇİŞ DÖNEMİ YAŞAYAN GENÇ KUŞAKLAR İÇİN ÖNERİLERİNİZ NELER OLABİLİR?

2003 ve sonrası doğumlu bu bireyler 21. Yüzyılın ilk kuşağıdır. Ülkemizde Z kuşağı, küreselleşmenin etkisiyle dünya gençliğiyle paralel bir gelişim göstermektedir. “Bilgi Çağı”nın imkânlarından dünya ile eş zamanlı yararlanma imkânına sahiptirler. Yapılan araştırmalara göre sosyal medyayı en çok kullanan ülkeler arasında olan Türkiye, geçmiş dönemlere göre dünyadaki gelişmelere çok daha yatkın bir kuşağın şartlarını hazırlamış gözükmektedir. Kullanıcı olmanın dışında geliştirmeye de olan ihtiyaç, bu kuşağın doğru yönlendirme ve eğitim ile çok diplomalı, uzman ve buluşçu bireyler olacağını göstermektedir. Dijital çağın öğreneni ile ilgili Türkiye’ye özgü bir çalışma bulunmamaktadır. Sahip olunan sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklar bu alanda bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Bir kuşak, kendinden önceki kuşaklardan etkilendiği gibi kendinden sonraki kuşaklar içinde bir öngörü niteliği taşımaktadır. Dijital çağın öğreneni kendinden öncekilerin yansımalarını taşıdığı gibi kendinden sonrakilere etkileri de olacaktır. Her kuşaktan öğrenilecek şeyler olduğu unutulmamakla birlikte dijital çağın öğrenenini iyi tanımak, sonraki kuşaklara daha kolay hitap etmeyi ve eğitim kalitesini daha çok artırmayı, öğrenmeyi daha verimli hale getirmede fayda sağlayacaktır.

img-20240319-wa0042.jpg

img-20240319-wa0120.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.