Elif Topaloğlu

Elif Topaloğlu

Refleksterapi, Türkiye’de doğru uygulanamıyor

1500 yıllık bir tedavinin Türkiye’de doğru uygulanamaması, üniversitelerde ilgili bölümün bulunmamasından kaynaklanıyor.

Başta Uzakdoğu da olmak üzere, Amerika’da Kanada’da, Belçika ve tüm Avrupa ülkelerinde üniversitelerde bölümü olan, onaylanmış bir bilim olan Refleksterapi, hastanelerde çeşitli hastalıklar üzerinde uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmakta.

Türkiye’de koruyucu ve tamamlayıcı tıp dallarına ilgi var fakat uzman yetişmiyor, eğitim yetersiz kalıyor.

Geçmişte çeşitli üniversite hastanelerinde seminerlere davet edildim, özellikle Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında ekibimle birlikte hastalara uygulamalar yapıp iyi sonuçlar aldık. Fakat bunlar yetersiz, eline masaj sertifikası alan herkes tamamlayıcı tıp dallarını itibarsızlaştırmaya devam ediyor.

Refleksterapi – Refleksoloji Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan Tamamlayıcı Tıp dallarından biridir, ehli olmayan kişiler tarafından bu isimle anılan her uygulama sadece masajdır ve 2000’den fazla sinir ucu bulunan ayaklarımıza bilinçsizce yapılan uygulamalar faydadan çok zarara yol açar. Bu bilinçle eğitim ile ilgili bir aksiyon almam gerekliliğini bir sorumluluk olarak görüyorum ve önümüzdeki aydan itibaren merkezimde sertifikalı ve uygulamalı bir Temel Refleksterapi Eğitimi programı başlatacağım.

Eğitime katılanlar Refleksterapi Uzmanı olmak için gerekli olan Anatomi, fizyoloji, psikoloji dallarında bilgiler edinecek ve gerçekten Refleksterapi uygulamayı öğrenecek. Tamamlayıcı Tıp Dalları hem tedavide hem de koruyucu hekimlikte çok önemli bir rol oynar.

Bu tüm dünyada kanıtlanmıştır ve yadsınamaz, mesleği itibarsızlaştırmaya yönelik her uygulamanın karşısında olacağım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.