ROTARY'DEN ANLAMLI ZİYARET

ROTARY'DEN ANLAMLI ZİYARET

Göztepe Rotary Kulübü, yeni dönemin ilk ziyaretini İzmir’in Milli Kütüphanesine yaptı.

Göztepe Rotary Kulübü kulüp üyeleri ile birlikte İzmir Milli Kütüphanesini ziyaret etti. Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Avukat Ulvi Puğ; “Mustafa Kemal Atatürk, ümmetten millet, enkazdan devlet, istibdattan cumhuriyet yarattığı o çok yoğun çalışma döneminde bile İzmir Milli Kütüphanemizi üç kez ziyaret etmiştir. İlk iki ziyareti mevcut binamızın henüz inşaat aşamasındayken gerçekleşmiştir.

Kütüphane binası açıldıktan sonra yaptığı üçüncü ziyaretinde ise o sırada Türkiye ziyaretinde bulunan dönemin İran Şahı Rıza Pehlevi’yi de bir gurur eseri olarak kütüphaneye getirerek gezdirmiştir. Kitaba ve eğitime yaşamının her döneminde çok büyük bir önem veren Atatürk’ün, bu ziyaretlerinin iki önemli sonucu olmuştur. Birincisi, bir sivil toplum örgütü olarak kurulmasına rağmen, kurulduğu 1912 yılından beri Milli Kütüphane adını taşıyan kütüphanemizin Milli Ünvanı Bakanlar Kurulu Kararı ile resmen tescil edilmiştir.

 

İkinci önemli sonucu ise İzmir Milli Kütüphanesi Yazılı Ve Basılı Eserleri Derleme Kanunundan yararlanan Türkiye’deki 6 kütüphaneden biri olmuştur. Bu 6 Derleme Kütüphanesine Türkiye’de basılan tüm kitap, dergi ve gazetelerin birer örneği Kültür Bakanlığınca ücretsiz olarak gönderilir. Diğer 5 kütüphane Ankara ve İstanbul’dadır. Bunların dışında Anadolu’da bu kanundan yararlanan tek kütüphane İzmir Milli Kütüphanesidir. Ayrıca İzmir Milli Kütüphanesi bu kanundan yararlanan tek sivil toplum örgütü kütüphanesidir. İzmir Milli Kütüphanesi, kurulduğu 1912 yılından bu yana, sahibi olduğu, bugün İzmir Devlet Opera ve Balesinin kirası altında bulunan Elhamra Sinema binasından aldığı kira geliri ile tam 105 yıldır halkımıza ücretsiz olarak kütüphanecilik hizmeti vermektedir. Mustafa Kemal Atatürk kütüphanemizi tam üç kere ziyeret etmiştir ama bu gün ne yazık ki kütüphanemizi hiç ziyaret etmeden görevlerini tamamlayan yöneticilerimiz ve İzmir Milletvekillerimiz vardır. Bu sebeple kulübünüzün bu ziyareti bizim için çok anlamlıdır” diye konuştu.


Göztepe Rotary Kulübü Başkanı Tolga Uskuç ise ”Bizim görevlerimizin başında İzmirimiz’in ve Cumhuriyetimiz’in değerlerine sahip çıkmak gelir. Biz de bu anlamda, hem binaları ile hem kitap, gazete ve dergi koleksiyonları ile İzmirimiz’in gerçek bir hazinesi olan İzmir Milli Kütüphanemizi ziyaret etmeyi çok mutluluk verici bir görev olarak gördük” dedi.


Kütüphanede kaç kitap olduğu sorusuna cevap veren Ulvi Puğ: “Bu bizim hem mutluluk hem de üzüntü kaynağımızdır. Şu anda kütüphanemizde yaklaşık 1 milyon 200 bin kitabımız var. Bunların yaklaşık 4 bini paha biçilmez el yazması eserlerden oluşmaktadır. Ayrıca tanınmış yazarların orijinal baskı kitapları, Gütenberg matbaasında, İbrahim Müteferrika matbaasında basılmış kitaplar, Düstürname-i Enveri, altın varaklı Kuranı Kerimler gibi paha biçilmez eserler ve Cumhuriyetimizin başından bu yana yayımlanmış tüm gazetelerin ve dergilerin nüshaları da arşivlerimizde mevcuttur. Buraya kadar olan kısmı işin mutluluk veren yönü üzücü yönü ise şu an için kütüphanemizde bir tek kitap koyacak yerimizin kalmamış olmasıdır. Geçici çözüm olarak İzmir Valiliğimize yaptığımız kütüphanemizin hemen bitişiğindeki Hazineyle ortak malik olduğumuz iş hanındaki hazineye ait bölümün kütüphanemize tahsisi talebimizin gerçekleşmesi bize soluk kazandıracaktır.

 

Ancak Derleme Kanunundan dolayı koleksiyonlarımızın arasına her sene 80-100 bin civarında yeni kitap ve bir o kadar da gazete ve dergi ilave edileceği düşünüldüğünde önümüzdeki on yıl içinde kitap sayımıza en azından 1-2 milyon yeni kaynak ilave olacaktır. İzmirli, nasıl ki 1912 yılında o zor şartlar altında İzmir Milli Kütüphanesini kurup tam 105 yıldır hizmet üreterek ayakta tutmaktan gurur duyuyorsa, bugün de önümüzdeki yüz yıllarda da gurur duyacağımız 7 gün 24 saat açık, engellilerin de rahatça ulaşabileceği, dijital destekli, çocuklarımıza ve gençlerimize çekim merkezi oluşturabilecek çağdaş bir kütüphaneyi de kurabilmelidir. Türkiye’nin geleceği eline silah alan değil, kitap alan gençlerde olmalıdır” şeklinde konuştu.


Kitap, kütüphane, eğitim ve İzmir üzerine verimli ve keyifli bir sohbet şeklinde geçen ziyaret, Vakıf Başkanı Avukat Ulvi Puğ’un istek üzerine okuduğu şiirlerle bir anda bir şiir ziyafetine döndü. Bir yandan duygusal anlar yaşanırken bir yandan tebessüm ettiren esprilerle süslenen bu anlamlı ziyaret, Göztepe Rotary Kulübü Başkanı Tolga Uskuç’un İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Avukat Ulvi Puğ’a Göztepe Rotary Kulüp Filaması ve Onur Belgesi vermesi ile son buldu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.