Rusya - Amerika Yakınlaşmasında Yeni Bir Adım

Rusya - Amerika Yakınlaşmasında Yeni Bir Adım

Uzun yıllardır birbirleriyle soğuk savaş halinde olan iki süper gücün son zamanlarda birbirine yakınlaşma çabası Rusya tarafından yapılan bir taleple daha da arttı.

Uzun yıllardır birbirleriyle soğuk savaş halinde olan iki süper gücün son zamanlarda birbirine yakınlaşma çabası Rusya tarafından yapılan bir taleple daha da arttı.

Dünya'nın iki süper gücü olarak bilinen Amerika ile Rusya arasında uzun yıllardır süren soğuk savaş dönemi, son zamanlarda yapılan görüşmeler ile ortadan kalkıyor. Rusya ile Amerika arasında süren yakınlaşma çabaları Rusya'nın yeni adımları ile daha da belirgin bir hal alarak soğuk savaş dönemlerinin geride kalacağı sinyalini verdi.

AMERİKA TALEBİ GERİ ÇEVİRMEZSE UZUN SÜREN BİR DOSTLUK BAŞLAYABİLİR

Özellikle Suriye’de PYD’nin desteklenmesi konusunda fikir ve amaç birliği yapan Rusya ve Amerika eski günlerin tam aksine neredeyse işbirliği yapma derecesine kadar geldi. Şimdilerde ise Rusya tarafından Amerikan semalarında keşif uçuşu yapmak için istenen talep konuşuluyor. Rusya tarafından Açık Semalar Danışma Komisyonu’na yapılan talebin içeriğinde üzerinde çok yüksek teknolojiye sahip dijital kameralar olan uçaklarla Amerika üzerinde uçma isteği yer alıyor. Eğer bu teklif Amerika tarafından istihbari bir zaafiyet olarak görülmez ve onaylanırsa iki ülke arasındaki ilişkilerin de son yıllarda hiç görülmediği kadar iyi bir yolda olduğu kanıtlanacak.

TÜRKİYE BENZER BİR TALEBİ REDDETMİŞTİ!

Açık Semalar Anlaşması (ASA) kapsamında farklı ülkelerin şeffaflık açısından birbirinin karasuları üzerinde uçmasına imkan veren anlaşmanın üyelerinden biri olan Türkiye, Şubat ayının 2’si ile 5’i arasında Karadeniz üzerinde uçmak isteyen Rusya’nın talebini geri çevirmişti. Türkiye’nin teklifi geri çevirmesinin nedeni olarak ise uçuş rotasında iki ülkenin mutabakata varamaması olarak açıklanmıştı. Bu tekliften sonra ilk olarak Amerika’dan benzer bir talepte bulunan Rusya’ya ne şekilde bir cevap verileceği şimdiden dünya kamuoyunda merak konusu oldu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.