Şahtaş Seramik, Alsancak’ta kapılarını açtı!

Şahtaş Seramik, Alsancak’ta kapılarını açtı!

Açılış kurdelasını İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Salih Esen, Şahtaş Ortakları Yılmaz ve Mehmet Şahin kesti. 

Şahtaş Seramik, özellikle nitelikli kiremit ve seramikte artan talepleri karşılamak için üçüncü fabrikasını da Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruyor. 1979 yılında aile işletmesi olarak kurulan ve kurulduğu günden beri yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile isminden bahsettiren Şahtaş Seramik, el yapımı toprak ve kiremit ürünleri ile dünyanın birçok noktasına ihracat yapmaya devam ediyor. İlk fabrikanın 1987 yılında Torbalı’da kurulduğunu dile getiren Şahtaş Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Şahin, “Fabrikamız kurulduğunda Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip ilk üç fabrikasından biriydik. İlk yıllarda yurtiçi inşaat sektörüne hitap eden makine malı tuğla ve kiremitler ürettik. Daha sonra Ar-ge çalışmaları yaparak ihracata yönelik bir üretim sürecine girdik. Ürünlerimiz yurtdışında büyük ilgi gördü ve  zaman içinde ihracatımız dünyanın dört bir yanına yayıldı” dedi.

“Dünyaya yayılmış bir çok bayimiz var”

Kızlarağası Hanı’nın kiremitlerini 11. yüzyıldakiyle birebir aynı üretip hanı eski günlerindeki gibi haliyle ayağa kaldırdıklarını söyleyen Şahin, hanın kiremitlerini ürettikten sonra daha farklı işler yapmak için kendilerinde heyecan bulduklarını söyledi. Mel Gibson ve Tommy Hilfiger’in malikânesinin çatı kiremitlerini aslına uygun olarak üretip iki yılda tadilatını yaptıktan sonra 2018 yılında Amerika’da en iyi restore edilen ev ödülünü aldıklarını belirten Şahin, “Beckham’ın şatosunun tuğlalarını, Shakira’nın evinin toprak saksılarını Şahtaş olarak biz ürettik. İhracat rakamlarımızın yükselmesinden dolayı dünyanın pek çok yerinde bayilik açtık. İngiltere’de 130, Amerika’da 2, Avrupa’nın 13 ülkesinde, Kanada ve Türk Cumhuriyetleri’nde birer tane bayimiz bulunuyor. Ürünlerimize 50 yıl garanti veriyoruz.  Alsancak Showrumumuz ile iç piyasaya hizmet edeceğiz” diye konuştu.

yilmaz-sahin.jpg

“Üçüncü fabrika Türkiye’nin en modern fabrikasından biri olacak”

Yunanistan’da Akropol’ün, Amsterdam’daki iki bin yıllık tapınağın kiremitlerini birebir ürettiklerini belirten Şahin 26 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Fabrika’nın ilk kurulduğu yıllarda 25 ürün ürettiklerini fakat şimdi iki binin üzerinde özel üretim ürün yaptıklarını dile getiren Şahin, “ Amerika, İngiltere, Kanada, Belçika gibi 26 ülkeye ihracatımız var. Sektörümüzde 26 yıldır ihracatta birincisiyiz. İhracat taleplerini karşılayabilmek için yeni tesislerle hizmet veremiz gerekiyordu. Şu anda iki fabrikamız var fakat üçüncü fabrikamız Torbalı Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılıyor. Yeni tesisimiz tamamlandığında hem Türkiye ekonomisine hem de ülkemiz istihdama katkı sunacak. Yeni fabrikamız çevreye saygılı, sıfır atık, sadece yağmur suyu kullanan Türkiye’nin en modern ve en kapsamlı fabrikası olacak” dedi.

“Showroom ile yurtiçi piyasasına ağırlık vereceğiz”

Topraktan mamul el yapımı tavan tuğlaları, çatı kiremitleri, duvar kiremitleri, ıslak zeminler için sırlı seramikler üretimi yaptıklarının altını çizen Şahin, “İstanbul Yapı Fuarı’nda iç piyasadan çok fazla talep oldu. Bu talepleri karşılamak ve Türk mimarlarını yurtdışına bağlı olmaktan kurtarmak için bu showroomu açıyoruz. Marka bilinirliğini arttırmak için bu girişimi yapıyoruz. Şu anda 268 olan çalışan sayımız showroomdan ve fabrika tamamlandıktan sonra daha da artacak” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.