Seçim Sonrası Başkanlı Sistemi Tartışması: HDP Destek Verecek mi?

Seçim Sonrası Başkanlı Sistemi Tartışması: HDP Destek Verecek mi?

Selahattin Demirtaş 1 Kasım seçimleri sonrası tekrar gündeme gelen başkanlık sisteminde destek verip vermeyecekleri konusunda açıklama yaparak; "Tutumumuzu değiştirmedik" dedi.

1 Kasım seçimleri sonrası Ak Parti'nin tek başına iktidar kazanması ve muhalefet partilerinin kaybı ile tekrar gündeme gelen başkanlık sistemi hakkında açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş seçim sonrası yaptığı kapsamlı değerlendirmede yeni anayasa, başkanlık sistemi ve çözüm sürecinin geleceğine ilişkin açıklamalar yaptı. Türkiye'nin 1980 darbe anayasasını bir an önce değiştirerek yeni anayasa yapması gerektiğini belirten Demirtaş bu anayasa kapsamında başkanlık sisteminin toplumda kabul görmediğini ve tartışılmasının gereksiz olduğunu söyledi.

HDP BAŞKANLIK SİSTEMİNİNE KARŞI TUTUM DEĞİŞTİRMEDİ

Selahattin Demirtaş 1 Kasım seçimleri sonrası yaptığı değerlendirmesinde seçimde yaşadıkları kayıpların analizini parti içerisinde yapacaklarını söyledi. Ak Parti'nin tek başına iktidarı sonrası atacakları adımlar hakkında da bilgi veren Demirtaş; "Önümüzdeki süreçte Türkiye'nin darbe anayasasını arkasında bırakarak yeni anayasayı gündemine alması gerekiyor. Yeni anayasa tartışmalarının başkanlık sistemi üzerinden yapılması doğru değil. Biz yeni anayasa ile birlikte güçlendirilmiş bir parlamenter sistem istiyoruz. Bunun yanı sıra güçlendirilmiş bir yerinden denetim istiyoruz. Bu süreçte başkanlık sistemine olan tutumumuzda bir değişikli yok" dedi.

CHP ÇÖZÜM SÜRECİNDE AKTİF ROL ALMALI

1 Kasım seçimleri sonrası çözüm sürecinin geleceği hakkında da açıklamalar yapan Selahattin Demirtaş sürecin tekrar aktif olarak devam etmesi gerektiğini belirterek; "Çözüm süreci Türkiye'nin en önemli konusu. Bu süreçte bizim olduğumuz kadar Cumhuriyet Halk Partisi'nin de aktif rol alması gerekmektedir" dedi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.