1. YAZARLAR

  2. Erdal Özyıldız

  3. SEN NEYMİŞSİN 2020
Erdal Özyıldız

Erdal Özyıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

SEN NEYMİŞSİN 2020

A+A-

Sevgili Canlar,

acılarla dolu bir yılı geride bırakmaya saatler kaldı.Öyle bir yıl yaşadık ki 

silah zoruyla denense alışkanlıklarımızdan bu kadar çabuk vazgeçemezdik.Öyle bir yıl yaşadık ki geçmis asırlarda belli başlı dönemler böyle felaketlerle karşı karşıya geldi.

Yangınlar, Depremler, Suikastlar, Şehitler ve tabiki virüs illeti.

Aslında Farklı dileklerle de olsa insanların 2020'den ortak beklentisi herşeyin daha iyi olmasıydı. Ama olmadı. Her gece ayrı bir faciayla yatıp, her sabah ayrı bir faciayla gözümüzü açtığımız 2020’nin kâbus gibi geçen 365 günü geride bıraktık.

Malesef bu yıl bir çok dünya vatandaşının bakışıyla hiç olmadığı kadar nefretle anıldı.

Peki bu bakış doğrumu

2020 bu kadar lanetlimi

Sevgili Canlar,

Kimsenin düşüncesine karışmam, çokta eleştirmem.Ancak şimdi anlatacaklarımda benim dünya görüşüm ve yaşantım daki hayata bakışımdır.

İnanın geçen bir seneye kötü demek,

Lanet etmek benim nazarımda Rabbe yapılmış bir isyandır.

Madem elhamdülillah Müslümanız ne gelirse haktan gelir kuluna sabredelim gönül elden ne gelir.Ne gelirse kuluna Allahtan gelir diyebilmeliyiz.

Biraz açacak olursak bakınız İslam dini klavuzu Kuranı Kerim neler diyor.

Dünya boş bir amaç uğruna yaratılmamıştır

Biz gök ile yeri ve aralarındaki şeyleri, boş bir eğlence için yaratmadık. Eğer bir eğlence edinmek isteseydik, elbette onu katımızdan edinirdik. Yapacak olsaydık öyle yapardık (ENBİYA/16-17)

O, hanginizin daha güzel iş yapacağınızı denemek için ölümü ve hayatı yarattı. O, üstündür, bağışlayandır. (MÜLK/2)

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilikle deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz. (ENBİYA/35)

Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlaraöyle yoksulluklar, öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: "Allah'ın yardımı ne zaman?" derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah'ın yardımı yakındır. (BAKARA/214)

Çaresiz biz sizi biraz korku, biraz açlık, biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltme ile imtihan edeceğiz. Müjdele o sabredenleri! (BAKARA/155)

Muhakkak siz, mallarınız ve canlarınız hususunda imtihan olunacaksınız. Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden ve Allah'a ortak koşanlardan size eziyet verici bir çok söz işiteceksiniz. Eğer sabreder ve Allah'dan gereği gibi korkarsanız, şüphesiz işte bu azmi gerektiren işlerdendir. (AL-İ İMRAN/186)

İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?

Andolsun ki, biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir. Elbette Allah, doğruları ortaya çıkaracak, yalancıları da mutlaka ortaya koyacaktır. (ANKEBUT/2-3)

Yani Canlar insan hayatı sıkıntılar, dertler, ölümler olmadan geçmeyecektir.Mutlaka sınanacağız deneneceğiz ve de sabredeceğiz.

Hadi şimdi geçen yıla biraz da din ve islam dışından bakalım.

Şimdiden bilim insanlarının açıklamalarına göre ozon tabakası 15% iyileşmiş bir durumda... Eğer biz bu dönemi yaşamasaydık belki ozon tabakasının daha fazla zarar görmesi ile dünya’da çok daha fazla insan zarar görecek ve ölecekti. 

Belkide dünya yaşanamaz bir duruma gelecekti. Uçakların durması, arabaların çalışmaması yani özetle insanların evlerinden oturması ile dünya kendi kendini onarmaya ve iyileştirmeye başladı. Venedik'te nehirler temizlendi ve balıklar ortaya çıktı. 

Dünya’nın her yerinde doğa canlanıyor, zarar gören sular temizleniyor, yunuslar sahillerden görünüyor ve herkesin fark ettiği üzere hava temizleniyor. 

Peki başka

Bence kesinlikle istatistikler araştırılacak olursa bu corona virüs döneminde normal dönemlere oran ile ölüm oranlarının çok daha az olduğu tespit edilecektir. 

Çünkü artık trafik kazaları yok, uçak ve her türlü ulaşım kazaları bitti, savaşlar bitti ve ilk kez silahlar ve terör ile yapılan savaşların olmadığı, bombaların atılmadığı bir dönem yaşıyoruz.

Başka

Bütün dünya birbirine yardım etmeye çalışıyor. Zenginler ciddi bağışlar yapıyor ve kiracılarından kira almıyorlar. Holdingler çalışanlarını işten çıkarmayı durdurdu. 

Başka

İnsanlar belki de hiç yapmak istemedikleri ama bütün uzmanların önerdiği kendi içlerine yönelmek, iç görü yapmak, farkındalığa yönelmek, meditasyon yapmak, kişisel gelişimine önem vermek, hırsları ve egolarından özgürleşmek gibi aslında çok temel ihtiyacımız lakin önemsiz gibi görünen bu gereklilikleri mecburen yapıyor ve yapacaklar. 

Başka

İnsanlar dini inançları ile bilimsel tarafın dengede olması gerektiğini ve her şeyi daha akıl, mantık süzgecinden geçirmeleri gerektiğini anladılar. Kör inanç ve sömürü bitişe gidiyor. 

Az ile yetinebileceğimizi, uğruna çıldırılan pek çok marka ve eşyanın aslında hiçte önemli olmadığını insanlık anladı. 

İnsanlığa bu sürecin bence en büyük katkılarından bir tanesi kişisel bakım ve temizliği öğretti. 

Özgürlüğün ne kadar kıymetli bir şey olduğunu, boş yere yaşanan depresyonların, arabesk ve kendini acıya odaklayarak negatiflikten beslemenin nasıl saçma bir şey olduğunu pek çok insan gerçek kaos ve korkuyu yaşayarak gördü. 

Sevginin hiç bir inanç, kültür, bilgi ve öğretiden daha üstün olmadığını dünya öğreniyor. 

Bütün dünyanın kraliyet aileleri, hoolywood yıldızları, dünyanın en ünlü insanları ve en güçlü insanları bile bu süreçten etkilendi, hastalandı, korku ile geri çekildiler ve bu sayede dünya kimsenin kimseden üstün olmadığını herkesin ne kadar aciz olduğunu hatırladılar. 

Daha o kadar başka ve başka deyip yaılabilirki sayfalar yetmez.

Sevgili Canlar tabiki felaketleri çağırma tellalığı yapmıyoruz ancak her şeye kötü tarafindan da bakmayalım.

Hadi herkese hayırlı bereketli musmutlu senelere.

Unutmayın Allah'tan gelen hoş gelir sefa getirir.

Erdal Özyıldız

Önceki ve Sonraki Yazılar