Sertel: İtfaiyecilik Meslek Olarak Kabul Edilsin

Sertel: İtfaiyecilik Meslek Olarak Kabul Edilsin

CHP Milletvekili Atila Sertel’den İtfaiyeciler için kanun teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, itfaiyeciliğin bir meslek olarak kabul edilmesi için hazırladığı kanun teklifini Meclis’e sundu. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi kabul edildiği takdirde ‘Genel İdari Hizmetler’ sınıfı altında görev yapan itfaiyeciler, başlı başına bir hizmet sınıfı içinde yer alarak, mesleklerine özel haklarına kavuşmuş olacak.

Canları pahasına görev yapan itfaiyecilerin kanunlar önünde meslek olarak görülmediğini ifade eden Sertel, “Zor koşullarda çalışan itfaiye görevlileri günün her saatinde canını hiçe sayarak olaylara müdahale ediyor. Tüm bunlara karşın itfaiye personeli 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda ‘Genel İdari Hizmetler’ sınıfı içinde yer alıyor. İtfaiyecilerimiz, birçok ülkede olduğu gibi itfaiyeciliğin meslek olarak tanınmasını hak ediyor” dedi.

22fc60d2-de47-401f-8941-e8dd0fa113c7

Yaptıkları işin tehlikesi gereği itfaiyecilerin büro memurlarının yer aldığı Genel İdari Hizmetler Sınıfı’nda yer almasının doğru olmadığını ifade eden Atila Sertel, şunları söyledi:

“AYRI SINIFLANDIRILSINLAR”

“Dünyanın gelişen ve gelişmeyen tüm ülkelerinde itfaiye sınıfı vardır ve saygın bir meslek olarak itibar görmektedir. Yaptıkları işin tehlikesi göz önüne alınarak çeşitli tazminatlar da almaktadırlar. İşleri gereği maddi ve manevi çok sayıda tehlikeye maruz kalan itfaiyeciler, fiziksel, kimyasal, psikolojik ve iş kazaları gibi çok sayıda riskle sürekli burun buruna kalıyor. Yaşamsal risklerine rağmen kanunlar önünde meslek olarak görülmediği için birçok haktan da mahrum bırakılıyor. İtfaiye çalışanları İl Afet Müdürlüklerinde çalışan arama-kurtarma personellerinin bütün görevlerini kapsayan işleri yerine getirmektedir. İl Afet Müdürlüklerinde çalışan arama-kurtarma personellerinin Teknik Hizmetler Sınıfında yer almasına rağmen itfaiye çalışanlarının Genel İdari Hizmetler Sınıfında olması düzeltilmesi gereken bir durumdur. Bu çerçevede 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. Maddesinde XI. Sınıf ‘İtfaiye Hizmetleri Sınıfı’ olarak yerini almalıdır.”

Seçimler öncesi ve sonrasında itfaiye mensuplarıyla sık sık bir araya geldiğini ve sorunlarını bildiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, itfaiyecilerin yangının yanı sıra devlet memurluğunda derece kademe ilerlemesi sağlayamama, yıpranma tazminatında uğradıkları haksızlık, görevi başında ölenlerin şehit sayılmaması gibi çok sayıda sorunla boğuştuklarını söyledi. Sertel, itfaiyeciliğin bir meslek olarak kabul edilmesinin ardından diğer sorunların da hızla çözüleceğine inandığını sözlerine ekledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.