Sigaranın Önemi

Böyle okuduğunuz zaman çok ironik geliyor değil mi? Ama işin gerçeği de başlıkta yazıldığı gibi. Sigaranın ne kadar önemli olduğu ve neden bu kadar vazgeçilemez bir endüstri aracı haline dönüştürüldüğünü hiç düşündünüz mü? Bir çok kullanıcı hayatını riske edeceği kendisine söylense bile bu alışkanlıktan vazgeçemiyor. Gelin bu hafta bir başlangıç yapın ve hayatınıza oksijeni bol bir sayfa açın.

kapak-172719.jpg

Sigaranın geçmişi bir hayli eski. Milattan önce 3 bin yıl kadar. O zamanlar maya kabilesi var tabi. Malum tüm yeniliklerin anası kabul edilen meşhur maya kabilesi bazı kötülükleri de icat etmekte bir hayli yenilikçi davranmış. Araştırmalara göre o zamanlar sihir yada büyü yaparken bazı otların kağıtlara sarılarak kullanıldığı görülüyor. Tabi insanoğlu işte, bunu sardık ama bir dumanda çekmeyelim mi diye merak etmiş.

İşte ne olduysa o meraklı arkadaştan sonra oldu. Giderek yayılan bu kültür Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfine kadar yerel kabilelerde kullanılan bir sembol haline gelmiş. Yani şu meşhur barış çubuğu içen yerliler aslında sigaranın günümüzdeki atası sayılır. Daha sonra meşhur denizci Kolomb bunu avrupaya döndüğü zaman tüm kıtaya yayılmasını sağlamış. Yani bir kıtayı keşfettiğinde yanındaki tüm iyi ve kötüyü de keşfediyorsunuz.

unnamed-001.jpg

Peki bu yıllarda sigara bizim Osmanlı Devleti’ne nasıl gelmiş. Cevabı tabiki İngilizler tarafından. 1600 yıllarda İngilizler sigaranın bazı göğüs hastalıklarına iyi geldiğini söyleyerek sigaranın Osmanlı Devleti’ne girmesini sağlamış. Bence hikayenin asıl ironik kısmı da burası. Ancak o zamanlar herkes sigaraya ulaşamıyordu. Sadece önemli devlet adamları tarafından tüketiliyordu. Fakat 1860 yılında Amerika’da sigaranın seri üretimi başladı. Tabi ilk yıllar çok fazla bir üretim yapılamıyordu. Daha sonra teknoloji gelişti ve 1950 yılında filtreli sigaralar üretilmeye başladı.

Sonuç olarak şu yılda 200 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahip. Yani dünyada yılda 200 milyar doları insanlar daha sağlıksız yaşayalım diye harcıyor. Tabiki doğada yeşeren her bitkinin insana faydası var. Ama bazen doğadaki haliyle kullanılması gerekiyor. Fakat sigarada bir çok kimyasal madde mevcut. Bunları analiz edip kullanmak tamamen sizin tercihiniz. Sigara sağlımızı tehdit ediyor. Ve bu sigara üreten şirketler tarafından da yasal olarak paketlerin üzerinde afişe edilmiş halde. Yine de tercih sizlerin.. hoşçakalın…

Çok Gezin, Çok Okuyun ve Çok Sorun

Önceki ve Sonraki Yazılar