1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. SOSYAL MEDYA KULLANIM BİLİNÇSİZLİĞİ
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

SOSYAL MEDYA KULLANIM BİLİNÇSİZLİĞİ

A+A-

 

Merhaba dostlar,

günümüzde sosyal medya ve internet o ilk yıllardaki gibi değil,sosyal medya ve internet kullanımı ilk yıllara oranla o kadar artmış durumda ki,telefonunuzu elinize aldığınızda kızan aile bireyleri,sizin o yaşlı gördüğünüz anlamaz,kullanamaz diye düşündüğünüz aile bireylerinizin günümüzde sosyal medya üzerindeki  hesablarını görüyor,whatsapp üzerinden mesajlar hatta ve hatta görüntülü aramalar ve gifler dönermeye başlamış olduklarını görmekteyiz.

Peki sosyal medya ve internet kullanımın bu kadar artmasını sadece bu yonü ile mi bakmalıyız ?
sosyal medya ve internet aslında 2 parçaya bölebiliriz iyi yönden kullananlar ve kötü yönde kullananlar şeklinde sınıflandırabiliriz.

Biz ve aile bireyleri iyi yönden kullanmaya yönelik sınıfın içine dahil ettiğimiz,bizim bu iyi yönümüzü suistimal edecek kötü yönden kullanan kişiler tarafından hazırlanmış,kurgulanmış sitelere yönlendirilmekteyiz.

Sosyal medya veya internet üzerinden aldığımız mesaj,mail veya bir site üzerinde gördüğümüz sitelere giriş konusunda ne kadar bilinçliyiz ?

aaaaaaaaaaaaaaaaaa.png

Yukarıdaki görseldeki gibi bir mesaj geldiğinde ne yapmalıyız? hemen hesabımızı mı kurtarmayı düşünmeli yoksa twitter gibi büyük bir şirketin bu durumu bize mesaj ile mi bildirip bildirmeyeçeğine mi odaklanmalı ? Mesaj içerisinde tıklamamızı isteyen adresin ve mesajı gönderen hesabın kullanıcı adının saçma sapan olmasını mı ?

Öncelikle şunu bilmeliyiz,hesabınız çalınması normal veya hiç bir şeyin olmayacağı anlamına gelmez.

Sizin adınıza her türlü içerik atabilir,hesabınızı bir çok olaylara dahil edilebilir bunun bilinçinde olmalıyız.

Kullandığımız sosyal medya sitelerini hiç bir zaman mesaj,mention şeklinde size bildirim sunmaz,mail yolu ile irtibat haline geçerler bu nokta da kullanmayı tercih ettiğimiz sosyal medya sitesinin mail adresini bilmeli doğruluğuna inanmalıyız,büyük siteler size bir link gönderip sifre gibi bilgilerinizi girmenizi istemez.

 

Bunların yanında tabiki bir de takipçi kasmak,beğeni kasma hevesimiz de var dimi ?
Şunu bilmenizi isterim ki bir takipçi,beğeni sizi takip etmeyenleri gösterme gibi sitelere giriş yaptığınız anda bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.

Bu tarz sitelerin çoğu amaçı dışında hizmet vermektedir,en çok düzgün ve kaliteli hizmet veren siteler Twitly,manageflitter gibi sitelerdir.
Profilinize girenleri görme,gelecekteki halim,profilinize bakanlar gibi siteler yalan dolandır,amaçları bilgilerinizi alıp kendi işlerinde kullanmak olacaktır.

Bu tarz siteler girip hesabının kendisi dışında işlemler yaptığını görenler hemen
Ayarlar ve Gizlilik > Şifre kısmında şifrelerini değiştirmeli ve Ayarlar ve Gizlilik > Uygulamalar gireren izin verdikleri uygulamaları kaldırmaları gerekmektedir.

 

Anlatım olarak karışık ve düzensiz bir dilde bazı şeyleri anlatmaya çalışmış bulunmaktayım umarım faydalı olmuştur iyi günler

Önceki ve Sonraki Yazılar