1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Sosyal Medya Kullanım Ciddiyeti
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Medya Kullanım Ciddiyeti

A+A-

Twitter ve Facebook başta olmak üzere, devlet büyükleri,sanatçı ve oyuncu mensupları sosyal medya hesapları üzerinden fikirlerini beyan ettiklerini,paylaşımlarını bir gönderme neticesinde paylaştıklarını görüyoruz.

Ünlüler ve Devlet Büyüklerinin sosyal medya hesaplarının aktif olarak kendileri olmasada,danışmaları tarafından aktif tutulması ,biz sosyal medya kullanıcılarını nereye sürüklemektedir ?

Sosyal meyda üzerinden x kişi üzerine yapılan doğru veya gerçeği yansıtmayan bir haber üzerine,doğruluk payına emin olmadığımız takdirde,eleştiriyor ve hemen paylaşıyoruz.

Bu durumun yani sosyal medya gücünün farkına olan iyi niyetli ve kötü niyetli kişilerçe yönetilmek istenmesi gibi bir durum meydana gelmekte.

Biz sosyal medya kullanıcıları haber,dünya gündemi gibi unsurlardan hemen etkilenip,durumun doğruluğunu gözetmeden,hemen yargılamaya veya desteklemeye başlamaktayız.

Günümüzde bunun farkında olan devlet büyükleri,bu olaya bir açıklık getirmek adına,artık sosyal medya hesaplarınız üzerinden kişiye veya bir duruma küfür içerikli bir paylaşıp yaptıgınızda, artık bu durum karşılığında bir ceza alabilirsiniz.

Sosyal medya hesapları yanlız,canımız sıkıldığında kullandığımız bir araç değil,her paylaşımın ciddiyetinde olup ,bir ciddiyet ile yönetilmesi gerektiğini unutmayalım.

Sosyal medya hesapların aktif olarak kullanan Devlet Büyükleri,Ünlüler veya bir şahış hakkında yaptığınız bir paylaşım sonucu,ve paylaşımda bulunduğunuz kişi bu durumdan rahatsızlık durması ve sizden şikayetçi olması durumunda,hukuk mecrasına kadar uzayabildiğinin cezalar alabileceğiniz farkında olalım.

Paylaşımda bulunup,o paylaşımı 1 gün sonra silseniz bile , mahkemeye taşındığa dair, twitter sizin eskiye dönüp verilerinizi mahkemeye sunabildiğinin farkında olalım.

Birde sahte hesap ve isimlere bürünen hesaplar bulunmakta.

Bu hesaplar üzerinden paylaşım yapan kişinin bulunması günümüzde pek zor bir durum değil,mahkeme yolu ile gene twitter sizin giriş yaptığınız ip adresinize kadar verilerinizi sunabilmektedir.

Yani diyeceğim o ki , sosyal medya başı boş,anlık düşünce ve öfkenize göre paylaşımlar yapmamanız yönünde,o anlık bir paylaşımınız başınıza büyük bir dert açmasına neden olabilir.

 

Ömer Oktay Bal – Sosyal Medya Develope

www.twitter.com/omeroktaybal

Önceki ve Sonraki Yazılar