1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Sosyal Medya'da Kayıp ilanları ile milyonluk vurgun!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Medya'da Kayıp ilanları ile milyonluk vurgun!

A+A-

Sosyal medya insanlar tarafından gün içinde  kullanımın en yüksek olduğu platformlandan biri.
Hal böyle olunca, dolandırıcılarda Sosyal Medya'nın gücünü fark ederek,yalan haberler veya yardım kuruluşu gibi destek isteyen paylaşımlar ile milyonluk vurgunlar yaptıkları açıklandı.
Sosyal medya üzerinde "Kayıp" veya "Hasta çoçuklar için yardım topluyoruz"başlıklar ile paylaşımlarda bulunan dolandırıcılar,paylaşımları reklam alarak milyonlar kazandıkları tespit edildi.
Facebook,İnstagram ve Twitter gibi sosyal medya ağlarında hesaplar açarak,ana hesaplarından paylaşım yapıp,diğer hesaplar ve reklamlar ile destekleyerek "kızım kayboldu,lütfen destek","Duyarlılığı göster ve paylaşarak destek ol" gibi paylaşımlarda bulunarak , 'Vicdan' hırsızlığına başlayan dolandırıcılara dikkat edelim.
İlanlarda verilan numaralara dikkat edelim,paylaşım veya ilan üzerinde bulunan numarayı aradığınız takdirde, karşı tarafa üçret veya kontör ödemesi gerçekleşiyor
Bilişim uzmanlarından Mustafa Sansar yaptığı açıklamda "Sosyal medya çetesi olarak adlandırdığımız bu kişiler,çeşitli yollar ile hittini arttırdıkları hesapları belli süre sonra isimlerini değiştirerek,farklı paylaşımlarda bulunarak farklı yollar ile dolandırmaya çalıştıklarını gördük,bu tarz dolandırma yollu ile 3 milyon kazanan kişi olduğuna bizzat şahit olduğunuda ekledi"diyerek uyardı.
Dolandırıcı çeteler,bu tarz paylaşımlarda sahte fotoğraflar kullanarak duygu sömürüsü yapıyor,geçenlerde paylaşılan 'Feryal Keskinkılıç' adına paylaşılan kayip ilanında kullanılan fotoğraf,yabancı fotoğraf sitesinden alındığı tespit edildi.
Sosyal medya'yı aktif kullanan biri iseniz , gördüğünüz her paylaşıma inanarak,o paylaşımı sizde paylaşmadan haberin doğruluğunu sorgulamanızda fayda var.

Önceki ve Sonraki Yazılar