1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Sosyal Medyada Mobil’in Gücü...
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal Medyada Mobil’in Gücü...

A+A-

Dünya çok hızlı bir değişim sürecinden geçiyor. Bu süreçte en büyük değişim ve gelişimler ise teknoloji alanında olmaktadır. Hemen hemen dünyada 1 Milyar kullanıcı seviyesine varan sosyal medya kullanıcısı olduğunu görüyoruz.

Bu süreçte önemli konulardan biriside mobil uygulamaların kullanım oranlarıdır.

Sosyal medya sitelerinin mobil uygulama kullanım akışına, web site akşından daha önem ve değer verdikler apaçık ortadadır.

Sosyal Medya sitelerinden instagram; Mobil uygulamala kullanımında diğer mecralara göre çok daha ileridedir.

Bilgisayar ve web ortamından erişim sağlanmasına izin verse de fotoğraf paylaşma gibi bir çok özelliğinin kullanılmasına izin vermemektedir.

Bunun göstergesi instagram kullanımın mobil üzerinde 5milyon kullanıcısı olmasıdır.

Akıllı Telefon ve Tablet üretici şirketlerinin insanların her bütçede erişebileceği akıllı telefon ve tablet üretmesi Sosyal medya ve internet sitelerinin erişimini mobil cihazlardan olmasına olanak sağlamaktadır.

Türkiye istatistiklerine baktığımızda; ülkemizdeki 79.14 milyonluk nüfusun, 46.3 milyonu internete bağlanıyor,42 milyonu aktif olarak sosyal medya kullanmayı tercih ederken, 36 milyon kullanıcı ise sosyal medyaya mobil cihazlardan ulaşmayı tercih ediyor.

Mobil cihazlardan erişimin,Sosyal medya sitesi sıralamasında ilk sırada Facebook yer almakta,hemen peşinden WhatsApp,Twitter ve İnstagram olarak sıralanmaktadır.

Bu kadar erişimin mobil üzerinden olması şirketlerin mobil uygulamalarını geliştirmeye,geliştirdikçe kullanıcı kazanmayı hedef haline getirmiştir.

Akıllı telefon günümüzün,hayatımızın,her anımızda yer almayı başarmış,bunu tetikleyen en büyük etken de insanlar artık akıllı telefon ve tabletlerinden sosyal medya sitelerinin mobil uyumlu uygulamların anlık ulaşabilmesi olmuştur.

Sosyal medya sitelerinden gördüklerimiz bizlere mobil uygulamaların dünyada ne kadar hızlı bir gelişim gösterdiğinin en büyük kanıtlarındadır.

Ömer Oktay Bal – Sosyal Medya Developer

www.twitter.com/omeroktaybal

Önceki ve Sonraki Yazılar