1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Sosyal medyada telefon etkisi
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medyada telefon etkisi

A+A-

Telefonun Hakimiyeti

İnternet yeni nesil başta olmak üzere insanların tamamına hakim olmayı başarmıştır. Yapılan bütün etkinlikler, programlar, araştırmalar vb. a'dan z'ye gereksinim ve ihtiyaçların hepsini internetin olanakları kapsamaktadır. Bu kadar popüler olmasının nedeninin en büyüğü ise telefondur. Her kesimin kesesine göre telefonları mevcuttur ve illaki interneti bulunmaktadır. Kolaylığın verdiği alışma ile hayata farklı bir boyut eklemiştir. İletişim sağlanması yanında içinde bulundurduğu fonksiyonların aktif olarak kullanılması birçok alanda etkilerini göstermektedir.

Küçükten büyüğe telefon hakimiyetinde yaşayan insanların hayat şekilleri farklılaşmış ve kendilerini sanal dünyanın içinde doğru sürüklenmeye maruz kalınmıştır. Bu da sosyal aktivitilerin internet ortamında gerçekleşmesini doğurmuştur. Daha kolay sesini duyurmanın verdiği cazibe ve birçok kesime ulaşabilmenin hızlı yolu olması tercih sebeplerinin en güçlüsüdür. Bu durum insanlar üzerinde domino etkisi gibi birbirlerinden etkilenerek daha da büyük bir akım olarak ilerlemektedir.

Medyanın Telefonla Bütünleşmesi

Telefondan olan beklentinin bir yerden başka bir yer ile iletişim kurulması düşüncesi arka planda kalarak akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte daha çok medya düşkünlüğü başlamıştır. Medyaya aktif olarak girebilmenin ve medyada yer alabilmenin en kolay yolunu telefonla sağlanması insanların alışkanlıklarına yeni bir akım getirmiştir. Artık herkes piyasada söz sahibi olabilecek düşüncesindedir. Bu etki çoğalarak artmaya devam etmektedir.

Sadece ünlülerin, tanıdık isimlerin hakim olmadığı medyanın, halkın kendisinin yönlendirmesiyle olan, büyük bir kitleyi kapsamasıdır. Her kesime hitap eden bir portfoyün olması aktif olarak kullanılmasını, büyümesini ve ilerlemesini gösteren en büyük kanıttır. Bunun etkisiyle her ne olursa olsun bu durum medyanın telefonla sosyalleşmesi şekline dönmesini sağlamıştır. Telefonsuz medyadan söz edilememektedir.

Etkileşimin Yararları Ve Zararları

İnsanın dahil olduğu bütün konulardaki gibi bu etkileşiminde birçok yararı ve zararı bulunmaktadır. Bütün herkeste telefonun olmasıyla ve medya ile sosyalleşmeye çalışılması insanın doğal etkileşiminden ayrılmıştır. Halkın kendisini gösterme çabaları bir yarardan çok zarara dönmeye başlamıştır. Fenomen olabilmek için hergün olağandışı hareketler sergilemekte olan bireyler çocukları olumsuz etkilemesiyle gündemimize tekrardan gelmiştir. Bir yandan ise acıların, hüzünlerin, mutlulukların, sevgilerin aktarılması ve herkesle paylaşılması insanlığa olan inancın artmasını, desteklerin çoğalmasını ve dünya sevgisinin artmasını tetiklemektedir.

 
Önceki ve Sonraki Yazılar