Soyer, "Turizm insanların kalbine dokunan sektör"

Soyer, "Turizm insanların kalbine dokunan sektör"

Egeli turizmcilerin HORECA Fuarı için yurt dışından gelen konuklarını ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, turizmi "insanların kalbine dokunan sektör" olarak tanımladı. 

Soyer, zengin turizm potansiyeline sahip İzmir'e ilgi ve desteğin uluslararası ölçekte arttığını dile getirdi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, medeniyetlerin buluştuğu topraklar üzerinde yer alan İzmir’in zenginliklerin İnsanların yeterince faydalanmasını arzu ettiklerini söyledi.

HORECA Ege Uluslarası Otel Ekipmanları Ağırlama Konaklama Teknolojileri Fuarı, turizm, gastronomi ve medya sektörünün uluslararası temsilcilerini İzmir'de ağırladı. Gastroetkinlik uzmanları, PR acenteleri, şef aşçılar ile turizm medyasının uluslararası isimlerinden oluşan heyet, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler'in öncülüğünde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Valiliği'ni ziyaret etti. 

Deneyimli turizmci Hüseyin Baraner'in başı çektiği konukların ziyaretinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, Turizm Daire Başkanı Gökçe Başkaya ile İzmir Turizm Tanıtma Vakfı (İZTAV) Genel Sekreteri Güven Eken ile Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Turist Rehberi Serdar Çelenk de bulundu. Baraner,  toplantıda Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya ve Kosova'dan gelen konukları Soyer ve beraberindekilere tanıttı.

İzmir'in zengin turizm potansiyelinden söz eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, insanlık tarihine yön veren birçok yeniliğin İzmir'de doğduğunu, 8 bin 500 yıllık geçmişiyle güçlü bir tarihsel mirasa sahip olduğunu anlattı. Soyer, "Kemeraltı lezzetleri" ikram ettiği konuklarına seslenirken şunları söyledi:

"Her zaman söylüyorum. Turizm sadece ekonomik bir sektör değil, sosyal, kültürel, gastronomik yönleri olan, her yönüyle insanların kalbine dokunan bir sektör. İzmir'in ekonomisi için olduğu kadar tanıtımı açısından önemli yere sahip bu fuarların, fuarlar vesilesiyle kurulan ilişkilerin sürdürülebilir olması önemli. Dilerim İzmir'den iyi anılarla ve izlenimlerle ayrılırsınız. Ziyaretiniz için teşekkür ediyor, yeniden gelmenizi diliyorum."

İZTAV Genel Sekreteri Güven Eken, vakfın çalışmalarına ilişkin bilgi verdiği konuklara İzmir turizm stratejisi ve eylem planı hakkında sunum yaptı. TÜROFED Başkan Yardımcısı ile Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği ETİK Başkanı Mehmet İşler, Tunç Soyer’in göreve gelmesinden bu yana turizm hareketliliğinin gözle görülür şekilde arttığına dikkat çekti. İşler, “İzmir’in turizm grafiğinin giderek yükselmesinde Sayın Soyer ve ekibinin turizme verdiği önem ve sektörün paydaşlarıyla işbirliğinin katkısı büyük” dedi.

HORECA Fuarı için yurt dışından gelen konuklar, daha sonra İzmir Valiliği’ni ziyaret ederek İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile bir araya geldi. Heyete ziyaretinden dolayı teşekkür eden Vali Ayyıldız, “Sizleri çok daha geniş zamanlarda ailelerinizle birlikte ağırlamak isteriz” diye seslendi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, “İzmir insanlık tarihi kadar eski bir şehir. Dünyanın bir yanı ile diğer yanının tokalaştığı yerde İzmir var. İzmir, medeniyetlerin buluştuğu topraklar üzerinde yer alıyor. İnsanların bu zenginliklerden yeterince faydalanması en büyük arzumuz” diye ekledi.

0-(9)-030.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.