Ebru Akçınar Özgür

Ebru Akçınar Özgür

Sözleşmeler de dolar limiti değişti

Değerli Okurlarım ;

Her gün yeni bir düzenleme ile karşılaştığımız bir güne uyanıyoruz .Bende sizlere son günlerde en çok ilgi uyandıran değişiklikleri açıklamak istedim .

Vergi Kimlik Numarası Genel Tebliği (Sıra No: 2)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 5) 16/06/2022 Tarihli Ve 31868 Sayılı Resmi Gazete’de Yayınlandı

“Yetkili Müesseselerce Yapılan İşlemler” başlıklı 4 üncü maddesine göre;

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’a ilişkin tebliğler uyarınca kurulan ve kurulacak yetkili müesseseler, 01.09.2001 tarihinden itibaren 3.000 Amerikan doları veya muadili efektif/döviz alış ve satış işlemlerinde ve müşterileriyle yapacakları sözleşmelerde işlem ve sözleşmeleri yapmadan önce vergi kimlik numaralarının tespiti ve kullanımı ile ilgili işlemleri de yapmaları gerekmektedir. Bu madde hükmü bankalar, özel finans kurumları ve posta merkezleri için de geçerlidir.

Tebliğ ile burada uygulanan 3.000 Amerikan doları veya muadili efektif/döviz alış ve satış işlemlerindeki tutar 16/06/2022 tarihi itibari ile 5.000 Amerikan Doları’na çıkarılmıştır.

Bir başka değişiklikte Bsmv oranlarında değişiklik yapılmasına ilişkin 5729 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 11/06/2022 tarihli ve 31863 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Karar İle, 11/06/2022 tarihi itibari ile kullandırılacak Tüketici kredilerinde lehe alınan paralar üzerinden banka ve sigorta muameleleri vergisi oranı %10 olarak uygulanacaktır.

Bir önemli değişiklikte mülk sahipleri ve kiracıları etkileyen en önemli konu ..

Eklenen geçici madde ile, Konut kiraları bakımından 11/06/2022 tarihi ilâ 01/07/2023 (bu tarih dâhil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin %25'ini geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının %25'in altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir.

Bir daha ki köşe yazımda sizlerle birlikte olmak dileğiyle, mutlu kalın..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.