Tahir Şahin Bu 1 Mayıs'ta da Belediye İşçileriyle Beraber Yürüdü

Tahir Şahin Bu 1 Mayıs'ta da Belediye İşçileriyle Beraber Yürüdü

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin her yıl 1 Mayıs'ta yaptığı gibi bu yılda kutlamalara işçilerle beraber katıldı.

17 yıllık Belediye Başkanlığı boyunca Belediye'de hiçbir şekilde taşeron işçi çalıştırılmasını kabul etmeyen Tahir Şahin, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs kutlamalarına belediye çalışanlarıyla beraber katıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Menemen’de bu yıl da büyük coşkuyla kutlandı. Menemen Belediyesi önünde toplanan 500 kadar Belediye çalışanının ellerinde Türk bayrakları ile katıldığı kortej yürüyüşü öncesinde Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Belediye çalışanlarına karanfil dağıtarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günlerini kutladı.

Menemen Belediyesi önünden başlatılarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar davul, zurna eşliğinde devam eden kortej yürüyüşüne Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, eşi Nurdan Şahin ile birlikte katıldı. Belediye-İş Sendikası İzmir Çevre Belediyeler Şube Başkanı Salih Er, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis Üyeleri ve Menemen Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl’ün de katıldığı kortej yürüyüşüne ellerinde Türk Bayrakları ile katılan Menemen Belediyesi’nin işçi ve memur çalışanları, “Yaşasın 1 Mayıs, Meydanlardayız”, “İşçi Memur El Ele Özgür Günlere”, “Yaşasın İş, Ekmek, Özgürlük Mücadelemiz” sloganları attı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlama töreni ise, Belediye-İş Sendikası İzmir Çevre Belediyeler Şube Başkanı Salih Er tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okundu.

tahir-sahin-55

Başkan ŞAHİN; “Emeğe sahip çıktık, sahip çımaya devam edeceğiz”

İşçinin, memurun, esnafın tek isteğinin yaptığı işin karşılığını alabilmek, çocuğuna ekmek götürmek olduğunu söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin konuşmasında, “Türkiye’de ilk defa işçi ve memurla toplu iş sözleşmesini yapan Belediye, Menemen Belediyesi’dir. Bundan daha güzel bir onur yok. İşçi, memur el ele demişiz. Emeğe sahip çıktık, sahip çımaya devam edeceğiz” dedi.

“Halk adamı” olarak tanımladığı eski Başbakanlarımızdan rahmetli Bülent Ecevit’i rahmetle anarak konuşmasına devam eden Başkan Şahin, “1960’lı yıllardan sonra işçiye en büyük katkıyı, desteği veren rahmetli Bülent Ecevit’in önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. İşçi, memur el ele. 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramınız kutlu olsun” diye konuştu.

“Menemen’i örnek alsınlar…”

2002 yılında ülkemizde yılda 7 şehit haberi alınırken, bugün günde 7 şehit haberi alındığına dikkat çeken Başkan Tahir Şahin, “Gazetelerde, televizyonlarda şehit haberleri gayet normal, olağan bir şekil almış vaziyette. Daha bugün Gaziantep’de patlatılan bomba ile 1 şehidimiz, 12-13 yaralımız var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Ülkemizin başı sağ olsun. Bu ülkede bir şeyler yanlış yönetiliyor. Her şeye kendi pencerenizden bakamazsınız” diye konuştu.

Menemen’de sağladıkları birlik ve kardeşliğin örnek alınması gerektiğini ifade eden Başkan Tahir Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Bizim işçimiz de, memurumuz da, polisimiz de, öğretmenimiz de bir tek şey istiyor. Özgürlük, bağımsızlık, laiklik, demokrasi istiyor. Hep birlikte paylaşarak yönetelim istiyoruz biz. Menemen’de Türk, Kürt, Laz, Alevi, Çerkez, Boşnak, Arnavut yok. Menemen’de birlik var, kardeşlik var. Bunu sağlıyoruz biz. Hiçbir şey bilmiyorsanız gelin Menemen’den örnek alın diyoruz biz. Biz örnek olmaya hazırız. Çünkü biz ülkemizi, vatanımız ve bayrağımızı seviyoruz. Bu ülkenin birlik ve beraberliğini, bütünlüğünü dün nasıl 1919’larda, Kurtuluş Savaşımızda bozdurmadıysak, bugün de içten ve dıştan gelen güçlere karşı birlik ve beraberliğimiz asla bozdurmayacağız.”

tahir-sahin-33

Salih ER; “İşçi sınıfının iki şıkkı var..!”

Belediye-İş Sendikası İzmir Çevre Belediyeler Şube Başkanı Sayın Salih Er ise, işçi sınıfının örgütlü mücadelesinin tarihsel sürecine değindiği konuşmasında, “İşçi sınıfının geçmişe dayalı ciddi tarihsel bedeller ödeyerek kazanımları var. Ciddi mücadeleler verildi. Öylesine mücadeleler verildi ki, insanlar canını kaybetti, kan döküldü ama işçi sınıfı asla ve asla yılmadı. Bugünlere geldiğimizde, o gün hayatını seve seve ortaya koyan, kendisini feda eden aziz şehitler, dünyada ırkına, rengine, cinsine bakmadan bir kutsal miras bıraktılar. İşte bu kutsal miras sendika ve toplu iş sözleşmesidir. İşte bu toplu iş sözleşmesi, grev, lokavt, sendika hiç biri Türkçe sözlük değil arkadaşlar. Hepsi işçi sınıfın ciddi bedeller ödeyerek kazandığı haklardır. İşçi sınıfın iki şıkkı var; kazanımları mücadele vererek alacak ve kazanımlarını mücadele vererek sahiplenecek. Gelecek nesillere bizler de daha iyi bir miras bırakmak zorundayız” dedi.

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’in öncülüğünde, 2008’den güne Menemen Belediyesi çalışanlarının geleneksel olarak düzenlediği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarını çok anlamlı ve önemli bulduğunu ifade eden Salih Er; “Menemen’de 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın kutlanması, gelenek haline geldi. Bu geleneği yaşamalı ve yaşatmalıyız” dedi ve konuşmasını “Yaşasın işçi sınıfı. Yaşasın birlik, beraberlik, dayanışma ve mücadele günü. Hepinizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum” sözleriyle tamamladı.

Örgütlü bir toplum yaratarak ülkemizdeki tüm sorunların üstesinden gelebileceğimize işaret eden Belediye İş Sendikası İzmir Çevre Belediyeler Şubesi Menemen Temsilciliği üyesi Kamber Yayla ise, “Ülkemizde her geçen gün artan emek sömürüsünü, yanlış giden ekonomi politikalarını ve taşeronlaşma sistemini ancak birlik ve dayanışma ile aşabiliriz” diye konuştu.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama töreni Menemen’de, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.