1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TBMM Başkanı Şentop, "Hakaret etmek, sövmek siyaset değildir"
TBMM Başkanı Şentop, "Hakaret etmek, sövmek siyaset değildir"

TBMM Başkanı Şentop, "Hakaret etmek, sövmek siyaset değildir"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, dün Mecliste yaşananların güzel görüntüler olmadığını dile getirdi.

A+A-

Mecliste yaşanan kavgaya değinen Şentop, şunları söyledi:

"Bu tür görüntüler Türkiye Büyük Millet Meclisi için, parlamentolar için güzel görüntüler değil. Milletimizi rahatsız eden görüntüler. Bu bakımdan milletvekili arkadaşlarımızın görüşlerini, fikirlerini uygun bir dil ve üslupla ortaya koymaları gerekir. Fizik yoluyla, kavga ya da dövüşle ikna yöntemi olmaz. Fikirleri ortaya koymak ve açıklamakta yöntem olarak görülemez. Burada son zamanlarda dikkat çeken bir gerginlik var. Milletimiz de bunun farkında. Türkiye hassas bir dönemden geçiyor. Gerek İdlib'de, gerek mültecilerle ilgili gelişmeler ve muhtemel gelişmeler üzerinden yönetilen bir süreç var. Bugün de Sayın Cumhurbaşkanımız Rusya'da. Putin ile bölge ve İdlib ile alakalı gelişmeler üzerine görüşecek. Böyle bir ortamda Türkiye'de şüphesiz farklı fikirler ortaya konulabilir. Bunu hepimiz saygıyla karşılarız. Ama fikirleri ortaya koyarken belli bir üslubu, Türkiye'deki bu milli birlik görüntüsünü kimsenin bozmaya hakkı yok. Bu görüntü Türkiye'deki birlik görüntüsünü bozma yönündeki gayretler, sözler, fiiller, Türkiye'nin gücünü uluslararası alanda zayıflatmaktadır. Bunu teşvik eden, Türkiye'de bir dağınıklık, bir itilaf görüntüsünün ortaya çıkması için gayret gösterenler olduğunu görüyor ve biliyoruz. Son yaşanan hadiselerin temelinde biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımıza basit, alala hakaret içeren yaklaşım vardı. Hakaret etmek, sövmek siyaset değildir. Bir fikir, ifade hürriyeti kapsamında bir iş değildir. Bunu bütün canlılar yapabilir. Ama nerede nasıl konuşacağını bilmekte fikir ve ifade hürriyeti içerisinde siyaset yapmak ayrı bir hassasiyet ve dikkat gerektiriyor. Anayasanın 104. maddesi 'Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk milletinin birliğini temsil eder' diye ifade etmektedir. Bu anlamda bu tür görüntülere sebebiyet verecek işlere, provokasyonlara, tahriklere kimse sebebiyet vermemeli ve kimse bu tür oyunlara gelmemelidir."

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan fezlekenin Adalet Bakanlığına gönderildiği ve sürecin nasıl işleyeceği sorusuna Şentop, "Rutin bir süreci var. Meclise zaten dokunulmazlıklara ilgili talepler geliyor. Bundan sornasında bu konuyla ilgili Anayasa ve Adalet Komisyonundan oluşacak karma komisyonun uhdesinde olacak bir iş" yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.