TEDAŞ'tan Elektrik Borcuna Af Geliyor

TEDAŞ'tan Elektrik Borcuna Af Geliyor

Alacağı 3 milyar liraya ulaşan, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, borçlarını tahsil edebilmek için alacağını yapılandırma yoluna gidiyor. Yapılandırmayla beraber milyarları bulan faturaların faizleri silinip, abonelerin taksitlerle geri ödenmesi be

Alacağı 3 milyar liraya ulaşan, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ), borçlarını tahsil edebilmek için alacağını yapılandırma yoluna gidiyor. Yapılandırmayla beraber milyarları bulan faturaların faizleri silinip, abonelerin taksitlerle geri ödenmesi beklenecek.

Borçlar taksite bölünecek

Tüm Türkiye genelinde elektrik borçlularının toplam faturası 3 milyar lirayı geçince, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi, borç yükünün azaltılması için harekete geçti. Ödemelerin artmasını sağlamak isteyen şirket, elektrik faturalarına af getirerek 200 bin abonenin fatura faizlerini silecek. TEDAŞ faizleri silmenin yanında,  borçları taksitlendirerek, ödenmeyen faturaların ödenmesini planlıyor.

Faizi silinip yapılandırılacak borçlar, tarımsal sulama, resmi kurumlar ve belediyeleri kapsarken, açıklanan verilere göre Türkiye'de Kayseri hariç her belediyeden TEDAŞ'ın alacağı bulunmakta. Tarımsal arazileri sulamakta kullanılan elektriğin en çok borçlu bıraktığı bölge ise, kaçak elektriğin kullanıcı sayısının yüksek olduğu doğu ve güneydoğu illerindeyken aynı şekilde, borçların çok büyük bir kısmı, doğu ve güneydoğuya ait.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Maliye Bakanlığı konu ile ilgili görüşme yaptığı belirtildi. Enerji ve Tabii Kaynak Bakanlığı'nın Maliye Bakanlığı'yla görüşmelerin olumlu geçmesi durumunda, TEDAŞ'a borcu olanların borcu yapılandırılarak, faizleri silinecek. Görüşmeden sonra ortaya çıkan sonuca göre borçlara müdahale edilerek, TEDAŞ'a borcun yapılandırılıp kapatılması sağlanacak. Öte yandan Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesiyle bir, özelleştirilen kurumları alan şirketler borç ve alacakları da üzerlerine aldılar.

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.