Tutku Çetiner Ural

Tutku Çetiner Ural

Yazarın Tüm Yazıları >

TERCİH SENİN

A+A-

Kendin için, geleceğin için önemli bir karar vereceksin. Üniversite sınavları sonuçlandı ve bu hafta tercihler yapılıyor. Tercih rehberliği alabilirsin. Benim de sana söyleyeceklerim var, dinler misin?

Çok güzel bir gençsin. Liseye başladığın günden beri üniversiteye hazırlanacağının bilincindeydin. Sınavın stresi ve yorgunluğu geçti. Üzerinde büyük bir sorumluluk var, farkındayım. Ergenliğin sona erdi, yetişkinlik çağının başındasın. Henüz kendi kararlarını neye göre aldığının farkında olmayabilirsin. Bu yazımı sana farkındalık sağlaması için yazıyorum güzel genç. 

Geleceğin mesleği diye seçeceğin bölümün sana ve yeteneklerine uygun olup olmadığına baktın mı? Yeteneklerinin ve becerilerinin farkında mısın? Kendini tanıyor musun? Yoksa sen de büyük çoğunluk gibi “geleceğin mesleği”, “bu bölümde gelecek var” sözleriyle dolup taştığın için mi bu tercihi yapıyorsun?

Kimin geleceğinin mesleği? Ya senin geleceğinin değilse?! Etkilenmen normal. Hepimiz çevremizdekilerden etkileniriz. Binlerce insan aynı şeyi düşünerek bir seçim yapıyorsa geleceğin mesleği salt sana özel olmayacak. Farkını ortaya koymazsan; yeteneklerine, ilgi alanına, sevdiğin ve yapmak istediğin mesleğe göre bir seçim yapmadığın için üzülebilirsin. Çevrendekilerin sana bir faydası olmaz. Geleceğin mesleği mi diye düşünmek yerine, “benim mesleğim mi, ömrüm boyunca bu mesleği yapmak istiyor muyum?” diye kendine sor. Ve sende ne var şimdiden keşfet. Yeteneklerini bilirsen eğer, sende olanı dışarıya sunman daha kolay olacaktır. Başkalarının ne dediğini boşver.

Annesi, babası ve yakın çevresi doktor olmasını, mühendis olmasını, mimar olmasını istediği için o bölümü okumaya karar veren ve yeterince çalışmadığından bir senesini daha hazırlanmaya adayacak olan gençlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla biliyor musun? Ebeveynlerin senin iyiliğini isterler ama aslolan senin ne istediğindir. Sadece onlar istiyor diye bir bölümü okuyabilirsin. Ömrünü sevmediğin ve sana ait olmayan ideal bir mesleğe adayabilirsin. Genel çoğunluk gibi ileride mutsuz bir çalışan olabilirsin. Yaşam amacını keşfedememiş, kendini tanıyamamış ama başkalarını memnun etmek için çalışıp didinmiş birisi olmaktansa, şimdi, vakit henüz geç değilken yaşam amacını keşfe çık. Kendini tanı, yeteneklerini fark et. İdeal meslek senin idealin olmalı, başkalarının değil!

Değerli ebeveynler; sizler de evlatlarınızın birer yetişkin olduğunu hatırlayın. Onların geleceğini ağızlarınızdan çıkan iki kelime değiştirmesin. Sizin bilgi, tecrübe ve birikimlerinizi onların kararlarının önüne ışık edin. Seçeneklerini çoğaltın. Seçimlerinin sonuçlarını değerlendirmeleri için öngörü ve deneyimlerinizi yollarına serin. Bunu yaparken onları ezmeden, kendi fikirlerinizi ön plana çıkarmak yerine onların seçim ve kararlarına saygı duyarak ve ışık tutarak öngörülerinizi ortaya koyabilirsiniz. Tercihine göre bir mesleği ve tercihine göre bir diploması olacak. Mesleğini yapmayan birisine değil, mesleğini seve seve yapan ve yaptığı işe fark katanlara ihtiyacımız var. 

Tercihiniz ne yönde olursa olsun, yolunuz açık olsun gençler. Ne yaparsanız en iyisini yapın ve en iyi şekilde yapın.

Önceki ve Sonraki Yazılar