Dr. Taner Akman

Dr. Taner Akman

Yazarın Tüm Yazıları >

TIP BAYRAMI

A+A-

14 Mart İşgale Direnişin Simgesidir...

14 Mart Tıp Günü, dünyada sadece ülkemizde kutlanır. 14 Mart 1827 de Hekimbaşı M.Behçet in önerisiyle II. Mahmut zamanında modern tıp eğitimi başlatılmıştır. Şehzadebaşı' nda bir konakta cerrahhane ve tıp mektebi kurulmuştur.

Ancak, Tıp Günü kutlaması ilk olarak 14 Mart 1919 da işgal altındaki İstanbul'da yapılmıştır. Tıp mektebi 4. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde tüm tıbbiyeliler ve devrin meşhur hocalarının katılımıyla, tıp bayramı kisvesi altında işgale protesto gösterisi ve etkinlikleri düzenlenmiş.

O zamandan beri de, Tıp Bayramı günü ve haftası olarak kutlanır olmuştur.

Bu öğrenci lideri Hikmet Boran, ünlü sahne sanatçısı, sunucu Orhan Boran'ın babasıdır. Sivas Kongresinde sıhhiye teğmeni olarak Mustafa Kemal Paşa'ya sunum yapmış, çeşitli cephelerde bulunmuş, İzmir'e giren ilk kıtanın içinde sıhhiye subayı olarak yer almıştır. ⚘

Vatan savunmasında her zaman en önlerde yer alan, her türlu zor koşulda Hipokrat yemininden vazgeçmeden görevlerini layığyla yerine getiren, saygıyı ve şükranı fazlası ile hakeden; başta hekim meslektaşlarım olmak üzere tüm sağlıkçıların "14 Mart Tıp Bayramı" kutlu olsun.

Kaynak: Dr.Serdar Kesken

Dr.Taner Akman

@drtanerakman

www.facebook.com/drtanerakman

Kaynak: Dr.Serdar Kesken

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.