TRT’de Atatürk’e Hakarete Soruşturma Açıldı

TRT’de Atatürk’e Hakarete Soruşturma Açıldı

TRT’de geçen Temmuz’da yayınlanan belgeselde Atatürk ve İsmet İnönü’ye hakaret edilmesi kamuoyundan büyük tepki çekmişti. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, Atatürk’e hakareti TRT’nin 2013-2014 hesaplarının değerlendirildiği TBMM KİT Üst Komisyon Toplan

Dış yapım olarak hazırlanan belgesel için TRT’nin adeta üste para vererek Atatürk’e hakaret edilmesinin önünü açtığını ifade eden Sertel, vatandaşın parasıyla ayakta duran devletin kanalında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan TRT Genel Müdürü Şenol Göka, dış yapım olan belgeseli kurum içinde denetlemekle görevli kişilere soruşturma açıldığını söyledi. Göka, şöyle devem etti:

“O program tamamen gözden kaçan bir program. Dış yapım olarak yapıldı ancak kurum içindeki denetmen arkadaşımızın gözünden kaçmış. O kişi hakkında da soruşturma başlatıldı. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk ve onun bizlere bıraktığı değerlere saygılıyız. Atatürk’e hakaret gibi bir düşüncenin içinde asla olmayız.”

 

TRT’NİN EKRAN KUŞLARI

 

TBMM KİT Üst Komisyon toplantısında TRT’nin vatandaşın cebinden çıkan parayla iktidar yandaşlarını zengin ettiğini vurgulayan CHP Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

“2014’te, 802 milyon lirası elektrik enerjisi hasılat payı, 601 milyon lirası da bandrol gelirleri olmak üzere kasasını dolduran TRT, 7 binden fazla personeline 518 milyon lira öderken, dış yapımlara ve dışarıdan sağladığı diğer hizmetlere 776 milyon lira ödüyor. Yazıktır, günahtır. Vatandaşın cebinden çıkan parayı kimsenin böyle çarçur etme hakkı yok. TRT nemalanma kurumu olmamalı. Kim iktidara yağdanlık yapıyorsa, TRT’de ekran kuşu oldu. Şakır şakır ötüyorlar. TRT en yandaş kanaldan bile daha iktidar yanlısı programlar yapar oldu. Bu kurum kimsenin çiftliği değil ama şimdi tamamen AKP’nin çiftliği haline gelmiş. İktidarlar gelir geçer ama asıl olan kurumlardır, kurumların saygınlığıdır. Kamu yayıncısı olan TRT tüm kişi ve kurumlara eşit davranmalıdır.”

Alt Komisyon toplantısında TRT Genel Müdürü’nün cevaplaması için 30’a yakın soru yönelttiğini hatırlatan Sertel, TRT’nin dış yapımcılara ödediği ücretleri gizlediğini, üstünü örtmek istediğini ve tüm sorularına eksik cevap verildiğini dile getirdi. Sertel, kamuoyunun bilgilenmesi adına bu sorulara açık ve net cevaplar verilmesini istedi.

 

YEĞENİN HIZLI YÜKSELİŞİ!

 

TRT Yönetim Kurulu üyesi Av. Recep Şahin’in kızı ve yeğeninin kurumda çalışmasının yasal olsa bile “etik” olmadığını anlatan Atila Sertel, “Recep Şahin, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yaparken yeğeni Nasuh Şahin’i bu kurumda memur yapıyor. Bu da yetmiyor TRT’de yönetim kurulu üyesi olunca yeğeni Nasuh Şahin’i ve kızı Rabia Neva Şahin’i aynı gün TRT’de işe alıyor. Recep Şahin’in yeğeni öylesine kıymetli olsa gerek ki, 2 yıllık okul mezunu olmasına rağmen, yayıncılıkla uzaktan yakından alakası olmamasına rağmen hızla yükseliyor. Çalışmaya başladıktan 8 ay sonra Müzik Dairesi Başkanlığı’na Müdür oluyor.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.