1. YAZARLAR

  2. Ömer Oktay Bal

  3. Türkiye Swarm’da Rekor Kırdı!
Ömer Oktay Bal

Ömer Oktay Bal

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye Swarm’da Rekor Kırdı!

A+A-

Sosyal medya hayatımıza büyük kolaylıklar katarken aynı zamanda yaşam şekillerimizi de değiştirecek biçimde büyük etkilerle gündelik yaşantımıza girmeyi başardı. Akıllı telefonların kullanımıyla birlikte kişilerin birbirilerine nerede olduklarını bildirmek için kullanmış olduğu farklı servis ve uygulamalar swarm uygulamasıyla tek bir alanda toplanmayı başarmıştı. Kullanıcıların yer bildirimi yapmak üzere en çok kullandıkları uygulama olan Swarm bugüne kadar 10 milyar yer bildirimi sayısına ulaşmayı başardı. Tüm dünya geneline dağıtılarak ortaya çıkmış olan bu check-in rakamında Türkiye bir rekora adını yazdırmayı başardı. 
 

Yer Bildirimi Yapmada Türkiye Kaçıncı Oldu?
 

Dünyanın genelinden farklı olarak Türkiye’deki kullanıcı sayısı ve kullanılma sıklığı oldukça yoğun olan swarm bu istatistiklerin ne kadar gerçekçi olduğunu yer bildirimi sayıları üzerinden hesaplanan verilerle birlikte de ortaya koymayı başardı. Swarm üzerinden alınan verilere bakılarak en çok yer bildirimi yapılan ülkeler sıralandı. Türkiye yer bildirimi yapan ülkeler arasında Avrupa genelinde birkaç yıldır birincilik unvanını kimseye kaptırmazken daha önce en iyi derecesiyle üçüncü olmayı başardığı dünya sıralamasında da liderlik koltuğuna sahip oldu. Dünya genelinde elde ettiği birincilikte Türkiye’deki kullanıcıların uygulamayı kullanma alışkanlıkları ilk sırada etkili olurken kişilerin bulundukları bölgelerde en iyi mekanların ya da kendi zevklerine en uygun mekanların hangisi olduğunu tespit etmek için de uygulamayı sıklıkla kullandıkları ortaya çıktı. 
 

Yer Bildiriminin En’leri Nereler Oldu?
 

Swarm tarafından yayınlanmış olan verilerde ülke bazlı olarak kullanıcıların yer bildirimi yapma alışkanlıklarının yanı sıra aynı zaman yer bildirimi yapılan yerlere yönelik istatistikler de yayınlandı. Dünya geneli dikkate alınarak yayınlanmış olan swarm verilerine göre Türkiye dünyadaki toplam yer bildirimlerinin yüzde 25’i olan 2 buçuk milyarlık bir rakamı elde etmeyi başardı. Türkiye’deki en çok yer bildirimi yapılan yer İstanbul Atatürk Havalimanı olurken buranın yer bildirimi sayısının da her geçen gün arttığına dikkat çekildi. Yer bildirimi yapılan yerleri tercih edilme sırasına göre sıralamış olan Swarm verileri yer bildirimi yapılan en yüksek ve alçak konumu da duyurdu. Buna göre en yüksek konumun Everest Dağı, en alçak konumun da Lut Gölü olduğu bildirildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar